Pitanje: Naime u 4. mjesecu 2017. sam sudskim putem vraćena na posao te sam tada otvorila rodiljni dopust tj. tada komplikacije u trudnoći. Predajom tražene dokumentacije nisam mogla predati traženu potvrdu o plaći jer tada još poslodavac nije platio zaostatke plaća zadnjih 16 mjeseci koje je morao po nalogu županijskog suda uplatiti, ali prijavili su moj zaostali staž u HZZO. Te su mi isplaćivane rodiljne naknade po najnižem iznosu od 2500 kn, a ne 5000 kn koliko je bila moja plaća prije rodiljnog dopusta. Naime, poslodavac je u dva puta platio sve zaostatke, prvi put u 7. mjesecu, a drugi iznos u 12. mjesecu 2017. Ja sam od 5-og mjeseca 2018. predavala žalbe uz IP obrazac na kojem se vidi kada su mi uplaćene zaostale plaće, ali sve je odbijeno. Međutim, na prvom rješenju o rodiljnom dopustu piše da po članku 123. stavak 1. točka 1. Zakona o općem upravnom postupku propisuje da se obnova postupka u kojem je doneseno rješenje protiv kojeg se ne može izjaviti žalba može pokrenuti na zahtjev stranke u roku od tri godine (sada je prošlo godinu dana) od dana dostave rješenja stranci ako se sazna za nove činjenice da se upotrijebe novi dokazi. Molim Vas da me savjetujete što mi je činiti, gdje se žaliti i na koji način. Radi se o otprike 30 000 kn za koje sam zakinuta jer netko nije dobro odradio moj slučaj.
Odgovor: U prvom redu ističemo kako su pravo na rodiljni dopusti i dodatni rodiljni dopust propisani Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama. Rodiljni dopust koristi majka djeteta od 28., odnosno najranije 45. dana prije dana očekivanog poroda, te isti traje do navršenih 6 mjeseci djetetova života. Tijekom korištenja rodiljnog dopusta majka ima pravo na naknadu plaće u iznosu od 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju (bez limita). Dakle, novčana naknada za vrijeme rodiljnog dopusta je u potpunosti delimitirana te treba odgovarati iznosu osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.
U predmetnom slučaju, a s obzirom na više navedene okolnosti, svakako bi trebalo podnijeti zahtjev za obnovu postupka u kojem bi se navele nove činjenice, odnosno priložile potvrde o plaće te bi se od nadležnog javnopravnog tijela zahtijevalo da donese rješenje kojim se priznaje pravo na novčanu naknadu u povećanom iznosu. Naime, prema našem mišljenju, vi kao radnik i majka na rodiljnom dopustu nikako ne biste smjeli trpiti štetu zbog nepravovremene isplate plaće od strane poslodavca, pa zbog toga pogrešno provedenog obračuna novčane naknade od strane javnopravnog tijela.
*Izjava o odricanju od odgovornosti
Navedeno mišljenje je dano isključivo u informativne svrhe na osnovi informacija navedenih u pitanju korisnika, zbog čega isto ne mora biti potpuno, iscrpno ili precizno te ne predstavlja obvezujuće stručno ili pravno mišljenje. Adria Media Zagreb d.o.o. i autor ne odgovaraju za bilo kakvu štetu koja može nastati kao posljedica korištenja navedenog mišljenja objavljenog na internetskim stranicama. Korisnicima se stoga savjetuje poduzimanje svih potrebnih mjera predostrožnosti prije uporabe takvih mišljenja, a koje koriste na vlastitu odgovornost. S obzirom na to da su zakoni često skloni izmjenama, korisnicima se predlaže obratiti pozornost na mogućnost da je došlo do određenih zakonskih promjena.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti