Dr. Rajović: Mame sjede u kafićima, djeca na mobitelima, čak i dok bebe jedu, gledaju u ekrane

Cijenjeni stručnjak objasnio je na primjeru svog djeteta koliko je važno čuvati bebe i djecu od gledanja u ekrane.

Shutterstock

Danas je život sve ubrzaniji i stresniji, a pogotovo roditeljima koji moraju uskladiti posao, brigu o obitelji, kućanske poslove... I djeca su danas sve nestrpljivija i od malih nogu odrastaju uz ekrane. 

Vrlo često može se vidjeti prizor u kojem mame i tate svojoj djeci daju mobitel dok nešto rade, a o ovome je progovorio i dr. Ranko Rajović. Gostujući u podcastu Milana Strongmana dr. Rajović komentirao je kako mnoge mame sjede u kafiću, piju kavu, dok dijete pored njih gleda u ekrane.

"Često imate situaciju da mama sjedi u kafiću i ne drži ona mobitel, već njezina beba. Ne govorim ništa protiv te mlade mame, ali pitanje je kako su nas roditelji vodili u šetnju? Kako sam ja mogao svoju djecu voditi u šetnju? Ja nisam imao mobitel", rekao je.

"Znači, prije 20 godina je moglo biti nekako prirodnije, ali nama je lakše. Zašto? Sjećam se svog najmlađeg sina Danila, imao je šest-sedam mjeseci, počeo je puzati i htio je ostati sa mnom, stavio sam ga u krilo, a ispred je bio uključeno računalo.

Bio je kao hipnotiziran i htio je rukama ući u taj ekran. Bilo je to smiješno u početku, onda sam vidio da to nije u redu i više nisam radio za računalom dok je on bio tu.

On je malo dijete, to je njemu impuls. Zašto? Jer mozak mora primiti impulse da bi se razvio, odjednom stiže s ekrana na stotine informacija, stotine signala, i mozak naše djece tu nema šanse, oni se zarobe tu i zato je jako važno čuvati djecu od tih novih tehnologija. Jer naravno, roditeljima je lakše, dijete plače, evo ti telefon".

Nemojte djecu hraniti pred ekranima

Shutterstock 

Dr. Ranko Rajović osvrnuo se i na hranjenje djece pred ekranima za koje stručnjaci upozoravaju da je vrlo štetno.

"Vidio sam da djecu hrane tako da uključe telefon i onda dijete gleda i majka ga hrani. Pazite sad, samo proces hranjenja, on gleda u ekran i jede. Pa dijete mora gledati u hranu", rekao je ovaj stručnjak.

Izvor: Yumama