Mnogi stručnjaci ističu kako djeca imaju sve više problema s držanjem olovke te učenjem pisanja kad dođu u osnovnu školu stoga što se previše služe tabletima, kompjuterima i ekranima s touch screenovima. Jednostavno nemaju priliku dovoljno vježbati crtanje i pisanje te razviti vještine i finu motoriku koja se s godinama prakse crtanja razvija jer puno vremena provode za ekranima.

Dr. Rajović pokazao jednostavan test prstima koji pokazuje koliko djeca kasne u finoj motorici

Sada se čini da djeci polako zbog iste te tehnologije nedostaje još jedna vještina za koju se čini da je nemoguće da je nisu usvojili - čitanje vremena na na klasičnom analognom satu. S tom vještinom naime imaju problema britanski učenici u školama te su škole zaključile da je najbolje rješenje za taj problem izbaciti klasične analogne satove, piše Telegraph.co.uk

Anketa

Zna li vaše dijete čitati vrijeme na satu s kazaljkama?

Dakle, mali Britanci imaju poteškoća tijekom ispita odgonetnuti koliko to sati piše na običnom satu te uz stres od samog ispita doživljavaju i taj da ne znaju koliko im je još ostalo do kraja testa.

Učitelji su zaključili da je škola mjesto gdje bi se učenici trebali dobro osjećati pa je uvođenje digitalnih satova mjera koja će im omogućiti da testove pišu s manje stresa. No, čini se da ta pojava nije problem samo malih Britanaca. U poznatom američkom showu Jimmy Kimmel Live! voditelj je ponukan time kako u Britaniji ukidaju analogne satove u školama testirao američku djecu i dobio jednako poražavajuće rezultate. Ni američki školarci više ne znaju gledati na sat!

Kako djecu učiti gledati na sat?

Školska djeca ne znaju pročitati vrijeme na satu s kazaljkama
Shutterstock 

Koristite u učenju na sat i klasični sat s kazaljkama i digitalni sat. Prvi će sat pokazivati djetetu da je vrijeme kružno, da se ciklus ponavlja svaki dan, da postoji ono što je bilo i ono što će tek biti odnosno da iza 3 sata dolazi 4 sata… Promatrajući digitalni sat dijete će znati izreći vrijeme mada neće biti svjesno što to točno znači. On pokazuje sadašnji trenutak koji nije statičan, već se iz sekunde u sekundu mijenja. Djeca tako dobivaju osjećaj da je vrijeme progresivno (kreće se prema naprijed) i svaki trenutak je neponovljiv i nepovratan.

Ako dijete pokazuje zanimanje za sat, napravite ga od tvrđeg papira s kazaljkama koje su pomične. Vrtite kazaljke i pokazujte djetetu njihov trenutni položaj. Ne prisiljavajte dijete ako ono ne pokazuje zanimanje za sat. Jedan od znakova je i zanimanje za matematiku i brojke. Ako se dijete nimalo ne bavi brojkama, teško da će prije škole naučiti gledati na sat.

Izvor: telegraph.co.uk