- Naučilo je pisati i čitati prije škole
- Ima bogat vokabular
- Brzo zaključuje
- Ima želju za novim znanjima
- Natprosječne mogućnosti pamćenja
- Sposobnost apstraktnog i logičkog razmišljanja
- Bezvoljnost kod obavljanja rutinskih zadataka bez mentalnih zahtijeva
- Ima nekoliko godina starije prijatelje
- Smatraju ga štreberom ili onim koji uvijek sve zna
- Osjeća se izoliranim, neshvaćenim, neomiljenim u društvu
- Rado radi samostalno i samo za sebe
- Senzibilan i osjetljiv u međuljudskim odnosima
- Snažno izražen osjećaj za pravdu
- Odbija fizičke sukobe
- Rado preuzima odgovornost
- Kritičan prema autoritetima, provjerava informacije i mišljenja
Evo još nekih osobitosti:
Darovita djeca se ističu prije svega time što su kognitivno i socijalno čak i do tri godine naprednija od svojih vršnjaka. Emocionalno su najčešće jednako razvijeni kao i vršnjaci.
Darovitost se može pokazati u različitim područjima života u kojima takva djeca postižu veće uspjehe. Djeca mogu biti posebna u logičkom razmišljanju i matematičkim zadacima, verbalno jer brzo usvajaju jezik i lako barataju vokabularom, u glazbi, umjetnosti i sportu. Nerijetko je dijete darovito ne samo u jednom, već u nekoliko područja istovremeno.
Mnogi daroviti se posebice ističu svojim ponašanjem koje je drukčije od uobičajenog. Zbog toga darovito dijete nerijetko ima poteškoća u društvu. Vršnjaci ih odbacuju, zadirkuju, izoliraju. Katkad se poteškoće ne moraju ispoljiti i to je jedan od razloga zašto se darovitost često otkrije tek u školi. Nakon što se dijete zbog nedovoljnog intelektualnog poticaja na satovima počne dosađivati i stvarati probleme, roditelji i učitelji se zapitaju zašto se to događa. Istovremeno moguća je i suprotna situacija. Mnogo djece s darovitošću, posebice djevojčice, iznimno se dobro uspijevaju „uklopiti“ u okruženje vršnjaka, praktički se stopiti s njima samo kako ne bi „stršali“. To je također razlog zašto nije lako definirati darovitost kod djeteta.
Budite aktivni, zaiteresirani i potražite savjet ili pomoć Smatrate li da je vaše dijete darovito, svakako se za pomoć obratite odgojiteljima u vrtiću, psiholozima, učiteljima. Važno je da vaše dijete bude zadovoljno, bilo da mu se daju dodatni zadaci koji će ga ispunjavati ili da preskoči razred. Volite svoje dijete, pružite mu pažnju, potičite ga, pođite na radionice za darovitu djecu i roditelje, čitajte i informirajte se jer samo ako naučite razumijevati svoje dijete i pružati mu podršku, tada vaš život s darovitim djetetom može biti sretan i izrazito zabavan.
Tekst: Roditelji.hr
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti