Ako se u djeteta jave nagluhost, bol, zujanje u ušima ili osjećaj punoće u uhu, treba ga odvesti otologu, specijalistu za bolesti uha. On će djetetu specijalnom svjetiljkom, u koju je ugrađeno i povećalo, pregledati slušni kanal i bubnjić.
Navedeni simptomi često upućuju na to da se radi o ušnoj smoli ili cerumenu. Slušni kanal ima u svojoj strukturi žlijezde lojnice koje luče ušnu smolu. Iz slušnoga kanala se s vremenom odljušte stanice epitela, te se i one zalijepe na smolu, stvarajući jedan čep koji može začepiti cijeli slušni kanal.
Smola je tamnožute do smeđe boje. Kad je liječnik dijagnosticira, potrebno ju je odstraniti. To se nikako ne smije raditi dječjim vatenim štapićima, jer se njima može smolasti čep još dublje ugurati u uho i povrijediti bubnjić.
Cerumen je potrebno otopiti. Najbolji način je da se u uho ukapava vodikov peroksid ili parafinsko ulje. Time će se čep razmekšati, a potom ga se lako može isprati specijalnom ušnom štrcaljkom u otološkoj ambulanti. Katkad se čep može i potpuno otopiti tako da se smola u tekućem stanju spontano izlije iz zvukovoda.
Ako je dijete osjećalo zujanje u ušima, pritisak ili nagluhost, stanje će mu se poboljšati odmah nakon izlaska čepa iz zvukovoda.
Tekst: Verica Jačmenica-Jazbec, dr. med., spec. za dječje bolesti
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano