Mala djeca svoju dosadu često iskazuju kroz agresiju. Ako nemaju dovoljno poticaja u okolini te njihova znatiželja nije zadovoljena, pribjegavaju agresiji, zanovijetanju ili jednostavno “bauljaju” bez očitog cilja.
Agresija, durenje, svađe i prepirke s ukućanima samo su neke od vidljivih posljedica dječje dosade. Isto tako, bitno je napomenuti da djetetu nije nužno isplanirati baš svaki trenutak. Na odraslima nije da djeci uvijek pronalaze načine i “gotove” sadržaje u suzbijanju dosade. Bitno je djeci na pozitivan i plodonosan način usaditi navike, sposobnosti i stilove razmišljanja koji će mu pomoći da prevlada stanje dosade.
Razvoj kreativnosti
Najvažnije je da dijete samo (uz pomoć već naučenih sadržaja) osmisli i stvori svoj vlastiti novi sadržaj. Na taj način djeca razvijaju svoju kreativnost i njihova sposobnost stvaranja raste i razvija se. Naučenim se sadržajima slobodno služe i primjenjuju ih u različitim situacijama i potrebama. Pozitivna potpora roditelja i odrasle osobe dijete čini odvažnijim u novim pokušajima, a samim tim kod djeteta razvijamo pozitivnu sliku o sebi.
Na odraslima je da pomognu djeci u razvijanju kreativnosti, a nju je moguće razvijati u svim svakodnevnim situacijama, u svemu što dijete radi, ispitujući ga i potičući da promišlja o svojim postupcima te se samo zapitkuje o svojim aktivnostima. Osim poticanja kreativnosti roditelji moraju djetetu pružiti osjećaj sigurnosti i vlastite vrijednosti. Potičite dijete da pažljivo promatra oko sebe, da u svojoj okolini uočava pojave i predmete te da nastoji iskoristiti sve mogućnosti koje mu okolina pruža.
U razvijanju kreativnosti kod djece moramo imati strpljenja. Moramo pričekati da malo dijete počne shvaćati zadatke i da samo (uz naš mali poticaj) dođe do rješenja. Mogli bismo reći da je dug proces do toga da dijete samo zavoli i na kraju usvoji inovativno ponašanje. Takav način razmišljanja i djelovanja kod djece ne ostavlja mjesta dosadi.
Ovisno o situaciji, katkad će roditelj preusmjeriti djetetovu pozornost na nešto drugo, a koji put dijete samo pronalazi nove načine zadovoljenja svoje potrebe. Postoji puno načina kako “zaokupiti” djetetovu pozornost te iskoristiti vrijeme na dobar i kvalitetan način.
Motivirajte dijete na aktivnost
Kod djece je itekako važno potaknuti interes i motivaciju za događaje oko sebe. S obzirom na to da je vremena malo, moramo ga iskoristiti na najbolji mogući način.
- Kako biste što više vremena proveli sa svojim djetetom, uključite ga u što više aktivnosti koji se tiču života u zajednici pa tako obavite kućanske poslove zajedno, skuhajte ručak, ispecite dječji omiljeni kolač, operite svoj auto itd. Osim što ćete se zabaviti i obaviti razne poslove, usput ćete u jednoj ležernoj i opuštenoj komunikaciji doznati više o svojem djetetu, a ono će se odlično zabaviti. Uključujući dijete u takve aktivnosti, kod njega stvarate osjećaj odgovornosti i reda. Uz sav dovršen posao i vi ćete, a i dijete, biti zadovoljniji i opušteniji te ćete imati vremena za igru i čitanje priča.
- Vikend iskoristite za zajednički izlet, odlazak u kazalište, na sportske aktivnosti, obiteljsko okupljanje... Uz takvu organizaciju vremena i već usađen inovativan način dječjeg razmišljanja, dosadi neće biti mjesta.
Tekst: Ivanka Vanjak, prof. pedagogije
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti