Djeca postaju svjesnija sebe, svojih mogućnosti i volje, a naglašeno je prisutno otkrivanje svojeg „ja“. To se primjećuje u njihovom govoru i ponašanju, s naglašenom potrebom postavljanja zahtijeva i njihovim reakcijama „neću i hoću sam“. Kroz igru dijete upoznaje okolinu i istražuje, a ukoliko mu se nešto zabrani postaje neobuzdano i preplavi ga bijes.

Prkos koji se tada pojavljuje upućuje na otpor kod djeteta. Treba naglasiti da na taj način ono pokušava držati određenu kontrole nad situacijom i ne želi popustiti.

Ispadi bijesa nisu znak da je dijete "zločesto" ili "neodgojeno, već su prolazna razvojna faza koja ima utjecaj na razvoj djetetove osobnosti i od posebne je važnosti da roditelji znaju što se događa i kako se ponašati prema djetetu.

Postoje mnogi savjeti za roditelje što učiniti kada dijete ima provalu bijesa:

* možete ga zaštititi tako da ga nježno pridržavate na podu

*djecu koja ne podnose da ih itko drži dok traje provala bijesa, nemojte dirati nego sklonite sve što bi se moglo razbiti

* ne svađajte se s njim i ne prigovarajte jer se u takvim trenucima s njima ne može razgovarati

* tijekom trajanja bijesa ne nudite mu ni nagradu ali ne prijetite ni kaznom

* ne dopustite mu da vas udara, odmaknite se ali ostanite blizu

* ako je dijete dovoljno odraslo da vas razumije, primijenite metodu “time-outa” ili predaha, na način da ga odvojite u neku drugu prostoriju i dati mu priliku da se smiri

* ne udarajte dijete i ne vičite na njega

Stručnu pomoć svakako treba potražiti u slijedećim slučajevima:

* djetetovo ponašanje negativno djeluje na njegovo svakodnevno funkcioniranje i/ili na funkcioniranje osoba iz njegove okoline.

* odstupajuće ponašanje nije uobičajeno za dijete, iznenada se promijenilo.

* promjena traje duže od 6 mjeseci.

* dijete je starije od 12 godina i prkosnije je od vršnjaka.

* u ponašanju su prisutni elementi agresivnog i nasilnog ponašanja.

Važno je znati da problem prkosnog ponašanja možete riješiti samo ako ga razumijete jer tako jedino možete saznati što ga uzrokuje. Tada možete predvidjeti situacije mogućeg sukoba s djetetom i smisliti strategije kako ih spriječiti ili riješiti.

Sonja Jarebica, mag.soc.pedagogije

Tekst preuzet s: www.vodiczaroditelje.com.hr

Foto: Profimedia