Kako bi djeca što kvalitetnije iskoristila ljeto, pedagozi iz dječjeg vrtića Čigra roditeljima predlažu zajedničke aktivnosti koje uključuju kretanje.
Tijekom dana u vrtiću, djeca, naime, zadovolje svoje potrebe za kretanjem, izražavanjem i istraživanjem, ali ne u potpunosti. Nakon cijelog dana razdvojenosti, roditelj i dijete trebaju zajedničko vrijeme za sebe. Iako je moguće kvalitetno ga provesti i kod kuće, ugodne ljetne večeri i dug dan najbolja su pozivnica za boravak na otvorenom. Sve treba započeti dijalogom između roditelja i djeteta. Drugim riječima, vrlo je važno da su roditelji zainteresirani za sve što se događa u djetetovu životu, te da otkriju što dijete najviše veseli i zanima. Aktivnosti u slobodno vrijeme trebaju uključiti zajedničku igru - igre s kretanjem, simboličke te igre koje razvijaju kreativnost. Kad je lijepo vrijeme, važno je da dijete ima mogućnost kretanja i izbora aktivnosti. Može birati između vožnje bicikla, boravka na igralištu ili u parku i piknika na travi.
„Danas se aktivnosti djece jako razlikuju od onih kojima su se bavili njihovi roditelji kao djeca. Danas djeca mnogo vremena provode ispred raznoraznih ekrana dok su njihovi roditelji većinu vremena provodili vani u igri. Nekada su se djeca više družila međusobno i igrala se vani, danas je dijete pred ekranom samo, a u igri mu je često partner roditelj. Nekada su djeca igrala društvene igre u pokretu, danas djeca ne mogu prikupiti dovoljno suigrača za takve igre, pa je većina tih igara ostala izgubljena u vremenu. Uočavamo da se dio djece uopće ne zna igrati bez pomagala suvremene tehnologije“, ističe Dejana Jelić, psihologinja u dječjem vrtiću Čigra, te dodaje da, s druge strane, nove generacije djece kvalitetnije provode vrijeme s roditeljima jer su roditelji u mogućnosti educirati se.
Jedna od najpoželjnijih zajedničkih aktivnosti ljeti je uživanje u vodi.
„Voda ih rashlađuje, a ako se smoče, nije im hladno i brzo se osuše. Voda je nepresušan izvor istraživanja. Naime, uz vodu, djeci su dovoljne plastične posudice različitih oblika i veličina, spužvice ili kamenčići da bi istraživanje počelo. Djeca uočavaju promjene u vodi, različite mogućnosti vode i jednostavno vole s njom manipulirati. Roditelji često djeci ograničavaju igru vodom zbog močenja površina u stanu ili straha od prehlade. Moguće je napraviti kompromis i pomiriti djetetovu potrebu za igru vodom s roditeljskim brigama. Djecu se može zaštititi plastičnom vrećicom, pa će odjeća ostati suha. Ako nema vanjskog prostora za igru, vodu je moguće djetetu ponuditi na primjer u kupaonici na pločicama kako se ne bi uništio parket“, savjetuje Petra Klasić, odgojiteljicau dječjem vrtiću Čigra.
Kao i svaka igra, napominju stručnjaci, i igra s vodom zahtijeva postavljanje pravila. Dijete treba znati gdje i koliko smije špricati te koliko od vode treba zaštiti sebe i stvari iz okoline.
Tekst: Dječji vrtić Čigra
Foto: Dječji vrtić Čigra, Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti