Agresivnost kao način reagiranja djelomice se nasljeđuje, a djelomice uči. Agresivni roditelji u pravilu imaju agresivno dijete jer agresivno dijete obično odrasta uz agresivnog roditelja. Agresivnost je vrlo stabilna osobina koja se učvršćuje već u predškolskoj dobi, a u dječaka je češća i postojanija. Djeca reagiraju agresivno kad su frustrirana, tj. kad ne mogu zadovoljiti svoje potrebe i želje, kad ih sprečavamo u nekom naumu, kad osjećaju nemoć, neuspjeh ili tjeskobu i posebno zbog osjećaja ljutnje i bijesa. Najveći bijes i agresiju izaziva namjerna akcija drugih (“On mi je oteo igračku!”). Agresivnost uzrokuje i strah jer u djetetu stvara osjećaj da ne može učiniti nešto protiv onoga koga se boji.
Kako kao roditelj možete pomoći djetetu?
- Otkrijte pravi uzrok agresije. Kada saznate zašto vaše dijete udara, moći ćete mu pomoći.
- Pomozite djetetu u verbalizaciji. Kada bolje usvoji jezične vještine, moći će vam reći što ga muči te na miroljubiviji način iskazati svoje potrebe.
- Budite mirni i dosljedni u svojim postupcima. Odmaknite dijete od djeteta s kojim je ušlo u sukob, objasnite mu kratko i jasno da ne prihvaćate takav oblik ponašanja vodeći računa o njegovu uzrastu i sposobnosti razumijevanja.
- Nemojte kažnjavati, gristi ili čupati dijete kako bi shvatilo da to boli, nego ga usmjerite na “žrtvu” i uključite u pomaganje u smislu maženja i tješenja. Tako će dijete uvidjeti da ono što je napravilo drugu osobu boli.
- Nemojte od djeteta tražiti objašnjenje svog ponašanja, vjerojatno ga ne zna. Usmjerite se na rješavanje problema i učenje poželjnog ponašanja koje ćete nagraditi.
- Vlastitim primjerom pokažite poželjan način rješavanja problema.
- Pokušajte predvidjeti i izbjeći situacije u kojima bi se agresija mogla pojaviti.
- Ponudite djeci dovoljno različitih aktivnosti i igračaka kako se ne bi sukobljavala oko njih.
- Osigurajte djetetu dovoljno prostora i aktivnosti za “pražnjenje” energije.
- Pružajte svom djetetu ljubav svaki dan i u dovoljnoj količini jer će samo tako dijete osjećati sigurnost i povjerenje. Ne kažnjavajte dijete uskraćivanjem svoje ljubavi i brige jer su ljubav i briga osnova zdravog razvoja naših mališana. I kada ste ljutiti, recite svom djetetu da ga volite, ali da ne dopuštate njegovo agresivno ponašanje.
- Red i dosljednost u svakodnevnom životu kod djeteta smanjuju neizvjesnost, nervozu i stvaraju osjećaj sigurnosti. Organizirajte dječju svakodnevicu tako da bude predvidiva: sve u svoje vrijeme, na svome mjestu, na jednak način (što djetetu daje osjećaj sigurnosti); sport, rekreacija, opuštanje (što utječe na smanjivanje napetosti); postavljanje granica i pravila prihvatljivog ponašanja (što djetetu pruža predvidivost i sigurnost).
Dijete uči iz vaših postupaka
Uvijek imajte na umu da ste vi najvažnija osoba u djetetovu životu i da ono uči iz vaših postupaka! Učite svoje dijete da dobrovoljno pomaže i dijeli s drugima, da bude velikodušno, da prepoznaje osjećaje drugih ljudi i uživljava se u njih. Dijete koje u obitelji svjedoči rješavanju problema na konstruktivan način, razgovorom i pronalaženjem načina koji najbolje odgovara svima, naučit će i samo uspješno rješavati svoje probleme. Nećete uvijek moći biti prisutni i pomoći djetetu da riješi problem, ali zahvaljujući takvom odgoju i primjeru koji djetetu pružate, ono će se i bez vas vrlo dobro snaći.
Tekst: Lejla Dervoz Rajić
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano