Iznimno je važno da roditelji na vrijeme prepoznaju znakove intolerancije na hranu kod svoje djece te na vrijeme poduzmu određene mjere kako bi se izbjegle daljnje tegobe.
Najčešći simptomi koji se mogu pojaviti kod djece su:
- učestalo povraćanje (intolerancija na kasein-mliječni protein);
- kronični proljev koji je često praćen nadutošću i vjetrovima (intolerancija na gluten ili laktozu-mogućnost postojanja celijakije);
- kronična upala ušiju, ekcemi ili pojava osipa (reakcija na kasein, jaja ili određeno voće). Često se može pojavljivati i hiperaktivnost, razdražljivost i nesanica koje su posljedica osjetljivosti organizma na umjetna bojila, sladila ili velike koncentracije šećera u određenim namirnicama.
Intolerancija na hranu može se pojaviti zbog defekta gastrointestinalnog sustava, odnosno zbog nedostatka enzima sto dovodi do nepotpuno probavljene hrane koja ne može doći u krvotok i činiti daljnje fiziološke reakcije. To je i najčešći oblik intolerancije, a uključuje intoleranciju laktoze, glutena i alkohola.
Nadalje, farmakološka intolerancija uzrokovana je prisutnošću vazoaktivnih amina (dopamin, histamin, serotonin, tiramin) čija aktivnost ovisi o dozi zastupljenosti u namirnici. Najčešće se javlja kod prerađene hrane, te konzumacije školjkaša, ribe, fermentiranih proizvoda. Oralnom nadoknadom enzima DAO (diamin oksidoza) na prirodan način možemo vratiti aktivnost oslabljenog enzima u crijevima.
U novije vrijeme prehrambena industrija vrlo brzo napreduje i čini sve kako bi hrana bila ljepša i "finija", sto ne znači i zdravija! Takva indrustrijska hrana izaziva i sve prisutniju nedefiniranu intoleranciju na hranu koja nastaje zbog preosjetljivosti organizma na prehrambene aditive. Najugroženija skupina u tom smislu su dojenčad i mala djeca jer je njihov gastrointestinalni, živčani i imunološki sustav još nezreo za te umjetne sastojke.
Ako se kod vašeg djeteta učestalo pojavljuje neki od gore navedenih simptoma ili ako otkrijete bilo kakvu tegobu koja vašem djetetu narušava kvalitetu života, a tiče se prehrane, javite se svom pedijatru ili specijalistu za alergološka testiranja koji će učiniti daljnje intervencije, odnosno napraviti alergološka testiranja na suspektne tvari.
Najčešće se rade alergološka testiranja na koži, odnosno unutrašnjoj strani podlaktice koja nisu bolna, a rezultat se dobije nakon 20-ak minuta.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti