Dijete oponaša reakcije ljudi iz svoje okoline, pa ga je u takvim situacijama kad se uplaši naglog pada ili krvi, najbolje umirivati. Ako se ubrzo smiri, nema razloga za hitnom intervencijom. Međutim, ako nikako ne prestaje plakati i pritom povraća, nemate što čekati: odmah zovite hitnu.
Radije pripazite da se pad ne dogodi!
Kako kaže stara narodna poslovica − bolje spriječiti, nego liječiti. Stoga:
- Nikada sjedalicu s djetetom ne ostavljajte na stolu, kauču ili bilo kojem drugom mjestu s kojega se može prevrnuti jer takav pad može imati kobne posljedice. Sjedalicu radije odložite na pod.
- Također, ne ostavljajte malo dijete bez nadzora na kauču jer lako može pasti. Primjerice, dijete je zaspalo na kauču i vi ga ostavite na trenutak kako biste donijeli nešto iz kuhinje. U trenu se može dogoditi prevrtanje.
- Opreza nikad dosta, posebice na dječjem igralištu. Djeca mlađa od pet godina ne bi se smjela igrati na opremi višoj od metar i pol te uvijek moraju biti pod nadzorom, odnosno u neposrednoj blizini odrasle osobe.
- Dogodi li se da dijete padne i zadobije površinske ozljede kože, najčešće na koljenima, dovoljno je antiseptičkom otopinom (nikako alkoholom) očistiti ranu i prekriti je kakvom gazom i flasterom ili zavojem. Ako je rana veća od centimetar ili duboka, obavezno pođite liječniku. Takve rane se moraju šivati dok su još svježe. Zato nemojte čekati!
Foto: Thinkstock
Ukida se dio praznika: Objavljen kalendar za sljedeću školsku godinu
6 načina kako odgojiti neovisno dijete: Bebe i djeca sposobnija su nego što mislite
Marijana Mikulić: Naš školski i odgojni sustav u potpunosti je neprijateljski posložen prema svima koji su drugačiji
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja