Nikada nije prerano početi podučavati svog predškolskog ili osnovnoškolca nekim osnovnim trikovima za prevenciju ušiju. Većina djece željna je poslušati savjete za prevenciju ušiju, posebno ako su već jednom prošla agoniju istrebljenja gnjida iz glave. A dobra je vijest da su neki od najučinkovitijih načina sprečavanja ušiju dovoljno jednostavni pa ih djeca lako shvate.

1. Vežite kosu djevojčicama!

Držite dugu kosu u repu, ili još bolje, u pletenici. To pomaže da se za kosu teže uhvate uši. Kraću kosu premažite gelom ili pošpricajte sprejem.

2. Svakodnevno nanosite sprej za odbijanje ušiju.

Repelenti koji sadrže čajevac, citronelu, lavandu i geranij mogu pomoći u sprečavanju širenja ušiju. Prskajte kosu svog djeteta svako jutro na najkritičnijim mjestima, kao što su potiljak i iza ušiju. Sprej se može koristiti i na kaputima, ruksacima i šeširima.

3. Dječje kapute držite odvojeno.

Kao što iskusni učitelji i odgojitelji u vrtiću znaju, kada se uši pojave u učionici, vrijeme je da se dječji kaputi i jakne spremaju odvojeno kako bi se spriječilo širenje ušiju. Zašto? Uši ne lete ili skaču, već hodaju. Lako mogu prijeći s kaputa jednog djeteta na drugi ako su kaputi obješeni zajedno u ormaru. Ako učionica ili vrtić djeteta nemaju zasebni ormarić za svako dijete, ponesite plastičnu vrećicu ili vrećicu za odjeću u koju ćete spremiti kaput svoga djeteta tijekom dana.

4. Očistite često korištene predmete.

Da biste spriječili širenje ušiju, temeljito očistite predmete koje djeca redovito dijele, poput pokrivača, plišanih životinja, slušalica i kostima za oblačenje.

5. Držite prostirke za spavanje zatvorene i odvojene.

Ako vrtić ili predškolska ustanova vašeg djeteta koristi prostirke ili jastuke u vrijeme spavanja, surađujte s djetetovim odgajateljem kako biste bili sigurni da se prostirke za spavanje drže odvojene u velikim, zapečaćenim vrećicama kada se ne koriste.

6. Perite predmete za njegu kose.

Namočite četke, češljeve, gumice za kosu i druge proizvode za njegu kose u toploj otopini vode i šamponu protiv ušiju barem jednom tjedno.

Kako možete znati ima li vaše dijete uši?

Svrbež vlasišta najprepoznatljiviji je znak da su uši na glavi. Međutim, svrbež ne mora uvijek početi odmah i ponekad se može dogoditi i nekoliko tjedana od nastanjivanja ovih mali nametnika na glavi vašeg djeteta.

Ako sumnjate da je dijete možda bilo izloženo ušima, pomoću gustog češlja provjerite ima li ušiju i gnjida iza ušiju i na potiljku. Povećalo i jaka svjetlost također mogu pomoći. Budući da gnjidama ponekad treba 10 dana da se izlegu, provjerite kosu pomoću češlja za uši. Prirodni proizvodi, kao što su enzimi kvasca, sol i voda, mogu otopiti gnjide te pomoći u uklanjanju tvrdokornog nametnika.

Slijedite ove korake prilikom traženja ušiju!

Smjestite dijete u osvijetljenu sobu.

Pregledavajte vlasište dio po dio. Potražite uši i gnjide na djetetovu vlasištu, osobito iza ušiju ili na potiljku.

Imajte na umu da je žive uši teško pronaći - izbjegavaju svjetlost i brzo se kreću.

Gnjide će izgledati kao male bijele ili žuto-smeđe mrlje, čvrsto pričvršćene za vlasi u blizini vlasišta. Najlakše ih možete pronaći na vlasima potiljka ili iza ušiju. Gnjide se mogu zamijeniti mnogim drugim stvarima, kao što su perut ili čestice prljavštine. Razlika je u tome što su gnjide čvrsto pričvršćene na vlas, dok perut, prljavština ili druge čestice nisu.

Ako otkrijete uši, nemojte se osjećati loše, mama. Uši su čest problem, a mogu se riješiti marljivim liječenjem i zdravom dozom prevencije.

Tekst: Zvjezdana Bubnjar

Foto: Shutterstock