Dajte djetetu neki prelazni predmet koji će mu služiti za utjehu i podsjećati ga na dom i vas (plišanac, igračka, dekica…). Ono što je važno naglasiti je da se nikada ne smijete iskradati. To kod djece izaziva osjećaj nesigurnosti i strah jer nikada ne znaju kada ćete ih napustiti. Nekada i sami odgajatelji znaju reći da je najbolje da se roditelj naprosto izgubi dok je dijete zaigrano. Ali iskreno savjetujem da to ne nikako radite.
Najavite svoj odlazak: "Tata mora ići raditi. Čim završim,
dođem po tebe" ili “Mama mora na WC. Brzo se vratim.” Djeca ne znaju
razliku između 5 minuta i 8 sati, njima je to isto. Neka djeca, kada im se kaže
da roditelj ide raditi, mogu još više inzistirati da idu s roditeljem jer misle
da tamo rade nešto jako interesantno. Ali to ćete vidjeti kada krene prilagodba
Cijeli proces odlaska treba ponavljati kako bi dijete shvatilo da kada roditelji na odlasku kažu da će se vratiti po njega - govore istinu.
Odvajanje bi trebalo biti kratko uz zagrljaj i poljupce i poticanje na neku aktivnost. "Da li bi mi mogao složiti kulu od kockica? Budeš mi je pokazao kada se vratim". Ako je tužno, utješite ga, ali ne predugo. Što je više uz vas to će više inzistirati da ne odete. Važno je da budete čvrsti i veseli. Ako dijete vidi tugu na vašem licu dobit će konflikte informacije i počet će osjećati nelagodu i strah. Dijete razmišlja nekako ovako:”Mama kaže da je vrtić zabavan, a ona je tužna. Mora da nešto nije u redu. Ne želim biti tu.”
Nakon povratka kući, veselo pričajte o onom lijepom u vrtiću i naglasite sve ono pozitivno o odgojiteljima. Važno je da dijete od vas dobije pozitivne poruke jer će onda sve puno lakše prihvatiti. Ono prije svega vjeruje vama. Kod kuće je važno da djetetu pružite dodatnu pažnju jer će mu nedostajati, pogotovo sada kada se inzistira na distanciranju i kada ni odgojitelji ne smiju imati previše kontakta s djecom. A dobro znamo da zagrljaj eliminira stres, a neće ga moći dobiti. Pažnju mu pružite kroz posebno vrijeme koje će biti provedeno bez elektronskih naprava (zajednička šetnja, čitanje, igre, valjanje po krevetu, grljenje i što god vam padne na pamet).
Tekst: Iva Brčić, mag.soc/phil., praktičar terapijskih vještina i tehnika Instituta D.O.M. i europske krovne udruge za dječju i adolescentnu psihoterapiju ,The Happiest Baby edukatorica
Fotografija: Shutterstock
Iva Brčić je mama desetogodišnjaka na kojem je isprobala sve tehnike dr. Karpa i kada je vidjela kako odlično funkcioniraju, odlučila je pomoći i drugim roditeljima kroz udrugu Najsretnija beba Hrvatska. Iva kroz svoj rad pomaže roditeljima i pruža im podršku od rođenja djeteta do 18 godine. Već godinama provodi edukaciju roditelja o odgoju i o nenasilnoj komunikaciji s djecom, te s djecom provodi radionice Reci NE bullyingu koje im pomažu u socijalizaciji i razvoju emocionalne inteligencije. Surađuje s fakultetima, vrtićima i školama gdje održava radionice na temu odgoja, prevencije međuvršnjačkog nasilja, utjecaja medija.
Kroz radionice Vrtić bez suza (webinar se doržava svaki petak u 21 sat, a rezervacije su na najsretnijabeba@gmail.com) roditeljima pomaže da, uz tehnike renomiranog pedijatra i stručnjaka za dječji razvoj dr. Harvey Karpa, pripreme dijete na novu sredinu i olakšaju mu boravak i nakon prvotne prilagodbe. Polaznici će naučiti tehnike koje poboljšavaju komunikaciju s djecom, koje potiču njihovu suradnju, te koje će roditeljima olakšati rješavanja najčešćih problema s kojima se susreću kada dijete ide u vrtić.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano