Današnji roditelji prenose djeci poruke o životu koje i sami žive: 'budi u pokretu', 'budi aktivan', 'druži se', 'radi nešto', 'izbjegni dosadu pod svaku cijenu'... Emma Seppala, autorica knjige 'The Happiness Track' smatra kako takve poruke nisu dobre. Ona dapače preporučuje upravo suprotno – potičite djecu da se zabavljaju ne radeći ništa.
U razvijenim zemljama na zapadu ljudi cijene aktivnost i konstantno uzbuđenje, a trenutke opuštanja, smirenja i emocija slabog intenziteta poput mirnoće često podcjenjuju. Ne stignu se baviti još i tim, nečim tako 'banalnim' i dosadnim kao što je opuštanje dok toliko drugih i zanimljivih stvari još mogu raditi i doživjeti. Međutim, opuštanje, smanjenje stimulacije, smirivanje intenziteta aktivnosti prizemnim aktivnostima kao što je primjerice šetanje ili sanjarenje, meditiranje svima nam je povremeno potrebno.
Nestrukturirana, slobodna igra
Mentalni odmor, odnosno slobodna igra posebno su važni našoj djeci. U tim trenucima dijete se slobodno i spontano može izraziti u nestrukturiranom pokretu, može izbaciti negativne emocije, razmišljati, okrenuti se sebi i smiriti – sve te potrebe imamo svi. Uzbuđenje koje im neprestano pružamo može ih preopteretiti i ona kao i odrasli mogu doživjeti 'burn out'. To posebice vrijedi za djecu s previše slobodnih aktivnosti.
Slobodno vrijeme djeci također omogućuje da izgrade i oslobode kreativnost. Ne govori se uzalud da ćemo do većih ideja stići kad smo mirni i nismo intenzivno usredotočeni – primjerice dok se tuširamo, peremo posuđe, usisavamo, crtamo, meditiramo... Djeci je taj proces opuštanja još važniji jer se njihove osobnosti tek izgrađuju i jer sama nisu mentalno dovoljno jaka niti imaju metode da tu potrebu za smirenjem malo odgode ili se brže opuste.
Osjećaj stalne potrebe za akcijom danas čini djecu sve tjeskobnijom. S druge strane, damo li im više slobodnog vremena pomažemo im da bolje upravljaju stresom i opuštaju se. Satovi glazbe ili sporta možda i mogu biti obogaćujući, ali je također važno dati im vrijeme da ne rade baš ništa. Dopustite im - ali i sebi - trenutak da zure u oblake i da sanjare.
Tekst: I. Š.
Foto: Profimedia
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima