To je ključno pitanje. Što moje dijete silno voli, želi, što ga zabavlja? Nemojte razmišljati o sebi i poklanjati lutku koja se vama jako dopada ili sami nikada niste imali takvu. Možda se vaša kćer puno više voli igrati s autićima, slagati puzzle ili voli dinosaure.
Nikada ne zaboravite na pakiranje. Sve će izgledati ljepše i puno ćete doprinijeti većem iznenađenju ako malen poklon stavite u veliku kutiju, zamotate ju lijepim papirom i na sve stavite veliku mašnu. Djeca stvarno uživaju u otvaranju poklona i vole kad napetost raste, a veliki poklon upravo to omogućuje.
Ako djetetu poklanjate velik paket, primjerice biciklić ili kuću za lutke, najbolje je dodati još neku sitnicu (knjigu, gumice za kosu ili lijepu olovku). Jer za djecu predškolske dobi dva su poklona bolja od jednog, čak i ako je ogroman.
Mora li se kupiti sve s popisa?
Ni u kojem slučaju! Osim ako u kući imate mjesta za novu hrpu igračaka s kojima se nitko ne igra. Važno je omogućiti djetetu iskustvo iščekivanja, dopustiti mu da osjeti što znači željeti i zatim to dočekati i imati. Ako vam to dijete direktno samo ne kaže, neka napiše pismo Djedu Božićnjaku ili pak razmislite o čemu vam sa strašću priča, primjerice o haljinici koja se prekrasno vrti, o autićima koji se transformiraju u robote...
Zašto su didaktički pokloni često loši?
Jer su s takvim igračkama obično povezana nekakva očekivanja. Dijete primjećuje kad se ne radi samo o tome da ono bude sretno, nego da je smisao igračke u treniranju nečega, recimo fine motorike. Dijete bi moglo zaključiti:“Nisam dovoljno dobar ovakav kakav jesam.“ I naravno, vidjet ćete upitnike iznad njegove glave dok otvara abakus, a on je želio gusarski brod. Razočarenje u toj situaciji kad mu se ne ispuni velika želja sasvim je normalna i očekivana djetetova reakcija. Razmislite i odlučite, želite li ju.
Može li se djetetu pokloniti praktične stvari, kao što je pidžama?
Da. Ali bolje je ako glavni dar ne ispunjava nikakvu drugu funkciju osim djetetove zabave. Može biti drugi dar, kao nešto praktično. Na taj se način dijete uči cijeniti i svakodnevne stvari.
Konkurencija i kod darova između braće i sestara
Vrlo je važno da svako dijete dobije jednaku količinu darova. Nema gore od toga da jedno dijete ima više darova za otvoriti od drugog. Djeca, naime, češće uspoređuju broj poklona jer ne mogu procijeniti vrijednost pojedinih paketa. Vjerojatno ćete doživjeti i to da jedno dijete smatra da je dar drugog djeteta uzbudljiviji. Tada možete predložiti privremenu razmjenu. Preduvjet je, naravno, da se obje strane slažu.
Je li važno da si roditelji također daju poklone?
Da, zato što su darovi materijalizirani osjećaji. Gledajući roditelje djeca najbolje uče kako je lijepo poklanjati radost. I osjećaju kako se roditelji vole, brinu jedan za drugog, razmišljaju o poklonu i međusobno se ugodno iznenade.
Tekst: I. Š.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano