Kada dijete krene kod logopeda uspješnost i trajanja terapije ovisi  o mnogim čimbenicima. Koliko brzo ćete doći do željenih rezultata ovisi o vrsti i stupnju poteškoća zbog kojih ste krenuli logopedu, kronološkoj i mentalnoj dob djeteta, motivaciji djeteta, redovitosti pohađanja logopedskih vježbi… No vrlo je važna i suradnja roditelja i logopeda.

igrom-do-pravilnog-izgovora-glasa
, Image: 329368235, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Koraci za ispravljanje krivog izgovora glasova

Ispravljanje krivog izgovora glasova odvije se kroz nekoliko koraka. Prvi korak ovoga procesa je logopedska dijagnostika. Preduvjet uspješne rehabilitacije je dobra i pravovremeno postavljena dijagnoza. Na samom početku procesa rehabilitacije potrebno je stare slušne navike zamijeniti novima kako bi dijete uočilo razliku između ispravnog i neispravnog izgovora određenog glasa.

Drugi rehabilitacijski korak je usvajanje pravilnog izgovor ciljanog glasa. Kada je dijete usvojilo pravilan izgovor, rehabilitacija ulazi u zadnju fazu koju nazivamo automatizacija.

Automatizacija pravilnog izgovora ponekada je dugotrajan proces, ali u ovoj završnoj fazi, roditelji mogu pružiti veliku pomoć. Naime, roditelji kroz svakodnevne aktivnosti i različite igre (koje su usmjerene na proces automatizacije glasa kojeg dijete usvaja), uvelike pomažu u završetku procesa rehabilitacije.

Ispravljanje krivog izgovor glasa ili glasova odvija se kroz nekoliko koraka i o tome koliko ćete brzo doći do željenih rezultata ovisi o puno faktora. Jedan od njih je i vježba, stoga isprobajte ove igre kojima možete pomoći djetetu da automatizira pravilni izgovor ciljanog glasa.

igrom-do-pravilnog-izgovora-glasa
, Image: 384504945, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Igre za vježbu automatizacije pravilnog izgovora glasa

Donosim nekoliko prijedloga kako se možete igrati sa svojom djecom, u toplini svoga doma, a sve u cilju automatizacije pravilnog izgovora glasova.

  1. Na papiriće, s jedne strane,  nacrtajte ili isprintajte slike s pojmovima koji sadrže ciljani  glas (na primjer, ako je dijete u fazi automatizacije glasa R pojmovi na slikama mogu biti riba, ruka, robot, radijator, tigar, krastavac….). S druge strane papirića napišite bodove. Papiriće sakrijete u prostoru, a zadatak je da dijete pronađe skrivene papiriće i pravilno izgovori pojam koji je nacrtan. Bodovi se skupljaju na osnovi pronalaska slike i na osnovi pravilnog izgovora riječi (ako je dijete pronašlo papir s brojem 10 dobilo je 10 bodova, a ako je pravilno izgovorilo riječ koja je nacrtana dobilo je još 10 bodova). Ova igra može se igrati i u grupi ako sva djeca usvajaju isti glas.

  1. Slike s pojmovima koji sadrže ciljani glas isprintajte dvaput te slike podijelite u dva seta (svaki set sadrži po jednu sliku para). Slike iz prvog seta zalijepite na vrata, a drugi set karata promiješajte. Zadatak je da dijete iz promiješanog seta karata izvuče sliku te pojam na slici izgovori. Pravilnim izgovorom dijete osvaja loptu s kojom izgovoreni pojam na vratima mora pogoditi, ali ima samo pet pokušaja. Ako dijete uspije ciljanu sliku na vratima pogoditi, slika se skida s vrata, no ako ne uspije, kartica se vraća u set za izvlačenje i počinje drugi krug. U slučaju da dijete pojam na kartici ne izgovori pravilno, ne dobiva lopticu i kartica se odmah vraća u set za izvlačenje. Cilj igre je sve kartice skinuti s vrata.

  1. Isprintajte slike s pojmovima koji sadrže ciljani glas. Dijete treba izvući dvije kartice te od dobivenih pojmova složiti rečenicu (na primjer ako izvuče slike ribe i robota rečenica može biti “Robot ne voli jesti ribu”). Ovisno o kronološkoj dobi i mogućnostima djeteta možete napraviti i težu verziju u kojoj dijete treba izvući veći broj kartica i od njih složiti rečenicu ili možete odrediti koliko riječi rečenica mora sadržavati.

  1. Za ovu igru potreban je običan papir (preporučam format A4) i jedna kocka s brojevima do šest. Na papir nacrtajte 50 krugova. Dijete baci kocku, pročita broj  koji je na kocki te za roditeljima treba ponoviti riječi s ciljanim glasom onoliko puta koliko je kocka pokazala. Svaka točno ponovljena riječ osvaja kvačicu u jednom kružiću. Cilj igre je sve kružiće na predlošku ispuniti s kvačicama. Nakon što to završite, ponudite djetetu neku malu nagradu, slatkiš ili naljepnicu, ovisno o interesima djeteta.

  1. Ispred djeteta postavite tri slike s pojmovima koji u sebi sadrži ciljani glas. Recite djetetu da pogleda slike i pokuša ih zapamtiti. Nakon kraćeg vremena slike podignite, a dijete mora ponoviti koje slike su bile ispred njega, naravno pazeći na izgovor. Povećavajte broj slika koje ste stavili ispred djeteta.

Tekst: Martina Starčević Perica, prof. logoped

Izvor:martininblog.hr

Foto: Profimedia