Djeca koja doživljavaju vršnjačko nasilje mogu pokazivati brojne promjene u svom ponašanju. Promjene raspoloženja, nedostatak apetita i povlačenje u sebe mogu biti neke od njih. Svako dijete reagira drugačije i najbolje je pouzdati se u vlastito poznavanje djetetova uobičajenog ponašanja. Ako i malo sumnjate da je Vaše dijete žrtva bullyinga, važno je reagirati na vrijeme. Pritom je važno zadržati smirenost i dobro razmisliti o mogućim koracima ispred Vas.
Što učiniti ako Vaše dijete doživljava bullying?
Ako vam se dijete povjeri, potaknite ga da vam ispriča što mu se događa. Iako ćete možda imati potrebu postavljati puno pitanja i savjetovati ga, dopustite mu da vam najprije bez prekidanja ispriča svoj doživljaj. Recite mu da vam je drago da je bilo dovoljno hrabro da vam ispriča što se događa, da je to bila ispravna odluka i objasnite zašto je važno u takvim situacijama potražiti pomoć odrasle osobe. Naglasite djetetu da to što mu se događa nije u redu.
Nasilje među vršnjacima je problem koji zahtijeva reakciju i suradnju odraslih osoba iz djetetove okoline. Obavijestite razrednika i stručnog suradnika škole o svojim saznanjima i izrazite svoju spremnost na suradnju kako biste zaustavili neželjena ponašanja. Ako postoje druge žrtve, kontaktirajte njihove roditelje i obavijestite školu koja će Vas uputiti u daljnje korake.
Kako se osjeća dijete koje doživljava bullying?
Odraslima može biti teško shvatiti kako je to biti u koži djeteta, osobito djeteta koje doživljava nasilje. Mnogo je osjećaja koje mogu doživljavati, od srama, straha, poniženosti, ljutnje, tuge… Kako bi vam približili s čime se djeca mogu nositi, priču jednog dječaka koji se nosio s vršnjačkim nasiljem možete pročitati preko javnog računa Hrabrog telefona na Viberu!
Naljepnice i informacije o javnom računu potražite preko linka: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri
Ako Vam je potrebna dodatna podrška i savjet kako biste mogli pomoći djetetu žrtvi vršnjačkog nasilja, nazovite liniju Hrabrog telefona za mame i tate na broj 0800 0800 ili se javite putem maila savjet@hrabritelefon.hr.
Tekst: Sara Lulić, magistra psihologije, programska koordinatorica savjetodavne linije Hrabrog telefona Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće