Noćne more najčešće se događaju u posljednjoj trećini noći (između 4 i 6 sati ujutro), tijekom REM faze spavanja. To je faza u kojoj sanjamo. Noćni terori događaju se nešto ranije u noći, između 1 i 3 sata ujutro, u dubokim stadijima ne-REM faze. Noćne more i noćne terore može biti teško razlikovati, ali ipak je riječ o dva posve različita stanja.
- kada dijete ima noćnu moru, najćešće ga je jednostavno probuditi i utješiti. Kod noćnih terora može doći do djetetova vrištanja, znojenja i potpunog straha. Kod noćnih je terora teško, gotovo nemoguće, probuditi i utješiti dijete.
- djeca se ponekad mogu sjetiti noćne more, makar nekih njenih dijelova, ali se teško mogu sjetiti noćnog terora.
Noćni terori su mnogo rjeđi od noćnih mora i najčešći su kod manje djece, posebno kod dječaka. Neki pokazatelji govore da je riječ o nečem što se ponavlja u obitelji. Nije poznato što uzrokuje noćne terore, a može biti čitav niz uzroka: stres, manjak sna i bolest, posebno bolest s visokom temperaturom. Noćni terori obično nestanu do puberteta, iako je moguće da ih imaju i odrasle osobe. Ako se noćni terori često javljaju, javite se svome liječniku - dobar san je važan za zdravlje vašeg djeteta.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke