Većina djece lako dobija na kilaži prije puberteta. Možda je to prirodno jer treba se pripremiti za razvoj koji predstoji. No, znanstvenici tvrde da je to upozorenje da će kasnije u životu čovjek imati više problema s kilažom. Istina, da bi mlad čovjek sazrio i postao reproduktivno sposoban, potrebna mu je određena količina masnoća pod kožom, no čini se da debljanje u toj dobi predstavlja rizik za kasnije probleme s težinom.
Hormoni utječu na težinu
Ima li u tijelu dovoljne količine hormona, mozak saznaje od leptina koji nastaje u masnim stanicama. Bez masnih stanica, nema ni leptina, bez leptina, nema ni puberteta. Kod djevojaka koje imaju poremećaje prehrane te su premršave ili kod djevojaka koje se vrlo intenzivno bave sportom događa se da se pojava prve mjesečnice odgodi sve do 16. ili 17. godine. Razlog je naravno nedostatak masnoća. S druge strane ženski spolni hormon estrogen, čija razina počinje rasti pred pubertet, može dovesti do jačeg debljanja u vrijeme puberteta. Jasno je da i hormoni upravljaju debljanjem.
Koliko je normalno?
„Uspoređujući s godinama između 1985 do 1999, danas je 50% više djece i mladih pretilo, a duplo više ih je granično pretilih.“, navodi Robert Koch-Institut iz Njemačke koji je proveo studiju u kojoj je sudjelovalo 17600 djece i mladih iz Njemačke.
Prema toj studiji pretilo je 3% djece između 3 i 6 godina, kod djece između 7 i 10 godina taj postotak raste na 6%, a kod mladih između 14 do 17 godina na 9%. Zaključak studije govori kako neće sva pretila djeca u budućnosti biti pretila, no njihova šansa da tako bude, znatno je veća.
U jednoj drugoj studiji gdje je sudjelovalo 1000 osnovnoškolaca pokazalo se kako su djeca normalne težine sedamdesetih godina prošlog stoljeća prosječno imala manje potkožne masnoće, nego današnja djeca normalne težine. No, današnja djeca zato imaju manje mišića i slabiju kvalitetu kostiju. Znanstvenici su to zaključili na osnovu debljine potkožnog tkiva koja se od tog razdoblja udvostručila.
Debljanje pred pubertet se događa prije svega zbog premasne i prezaslađene hrane. Apetit za takvim jelima, kojim dirigira mozak, pojačava se pred pubertet. Ipak, količine takve hrane mogu se ograničiti zdravim navikama u prehrani cijele obitelji te kontrolom prisutnosti takve hrane u kući.
Previše šećera
Djeca se pred pubertet najviše debljaju zbog konzumacije velikih količina zaslađenih sokova u kombinaciji s manjkom kretanja kad krenu u školu. Stalno ispijanje cola i sokova povezuje se s većim Body-Mass-Indeksom (BMI) kod djevojčica između 9 i 18 godina.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti