Što roditelj može učiniti kako bi otkrio uzrok tegobama odnosno kako bi pomogao djetetu:
1. Jako je važno ne ignorirati dječje izjave o bolovima, odnosno shvatiti njihove žalbe ozbiljno. Nikada nemojte zaboraviti da žaljenje na bol može upućivati i na konkretnu tjelesnu bolest.
2.Razgovarajte s pedijatrom i inzistirajte na specijalističkim pregledima. Prema našem iskustvu u radu s roditeljima, mnogo se puta dogodilo da pedijatri odbace važnost djetetovih bolova ili neke druge smetnje u njegovu razvoju. Inzistirajte da vam dobro objasne zbog čega se nešto događa te se nemojte zadovoljiti odgovorom poput “to je dječja faza”. Dok god nije uklonjen potencijalni fiziološki uzrok djetetovih bolova, u pozadini može biti fizička bolest.
3. Ako su nakon specijalističkih pregleda, odnosno nakon što su uklonjeni potencijalni fiziološki uzroci, psihosomatski problemi i dalje prisutni te utječu na djetetovo dnevno funkcioniranje, tada ti simptomi mogu odražavati emotivno stanje djeteta. Izrazito je važno da se to ne ignorira te da se potraži stručna pomoć jer problemi neće jednostavno nestati. Štoviše, ako se ne saniraju do adolescencije, adolescent može pronaći rješenje za samoizlječenje u alkoholu, cigaretama i drogi.
Kao što je opisano u navedenim slučajevima, neadekvatno zadovoljavanje djetetovih potreba i prepoznavanje njegovih pravih osjećaja može se odraziti na socijalno funkcioniranje djeteta − što se često ignorira u našem društvu, osobito ako je dijete inače dobro, poslušno te napreduje jednako kao njegovi vršnjaci. Nemojte to zanemarivati! Socijalni i emotivni razvoj podjednako su važni kao i tjelesni i spoznajni. Ako se dijete ne razvija u društveno i emotivno zdravu osobu, to može itekako utjecati na njegov organizam.
Potaknite dijete da opiše gdje ga boli. Ako je dijete manje, možete zajedno nacrtati lik čovjeka pa neka oboji dijelove koji ga bole ili ga pitajte gdje boli plišanog medu. Ako je starije, možete mu objasniti da stres i zabrinutost uzrokuju bolove te da ti bolovi nisu kazna, nego da stres utječe na organizam na razne načine.
4. Važno je imati na umu da na osjećaj bola utječu razni faktori: karakteristike temperamenta, psihičko stanje i osobna iskustva. Novorođenčad i mala djeca na bol reagiraju plačem i tjelesnim gestama. Kako odrastaju, razvijaju sve bolje strategije nošenja sa stresom ako ih tomu učimo. Do ulaska u adolescenciju dijete bi trebalo prepoznati i razumjeti uzroke bolova koje osjeća.
5.Ako je dijete mlađe, pokušajte sami odgonetnuti uzrok bolova. Vrlo često roditelji djeci izravno postavljaju pitanja zašto ih nešto boli i jednako često mala djeca nemaju dovoljno razvijene verbalne sposobnosti niti povezuju uzroke i posljedice na taj način da bi mogla dati odgovore. Umjesto toga, pokušajte nagađati i postavljajte što konkretnija i detaljnija pitanja vezana uz ono što znate da im se događa tijekom dana. Vođenje dnevnika o aktivnostima vašeg djeteta tijekom dana može vam pomoći da lakše dođete do odgovora što mu se događa i što to tako snažno utječe na nj.
6. Nemojte pojačavati djetetove simptome postajući previše zabrinuti ili vidljivo uznemireni. Ako se sažalimo nad djetetom i dopustimo mu da ostane doma jer ne voli ići u vrtić, tako ćemo podržati njegovo izbjegavanje socijalnih situacija i dijete neće imati prilike razviti potrebne vještine.
7. Razmislite i o tome kakav ste vi model. Jeste li sami skloni da emotivne sukobe rješavate žaljenjem na bolove koje osjećate, odnosno psihosomatskim tegobama? Poduzmite korake potrebne da naučite kako se nositi sa stresom na zdrav način kako biste bili dobar uzor vlastitom djetetu.
Ako ne dođe do poboljšanja te se psihosomatski problemi djeteta nastave, poželjno se obratiti psihologu. I djetetu i njegovoj obitelji može koristiti terapija igrom jer upravo u tom procesu mogu naučiti prepoznavati vlastite osjećaje i kontrolirati ih − što omogućuje smanjenje psihosomatskih problema.
Tekst: Jelena Vrsaljko, psihoterapeutkinja, trenerica komunikacijskih vještina i Tatjana Gjurković, dipl. psihologinja, certificirana terapeutkinja igrom, www.centarproventus.hr
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano