Kad je riječ o psihološkom proučavanju, postoji mnogo stvari koje instinktivno znamo, ali uvijek je dobro saznati da i istraživanje to potvrđuju. Primjerice, svi možemo pretpostaviti da djeca brižnih i nježnih roditelja obično bolje napreduju kasnije u životu, ali novo istraživanje koje je objavila Američka psihološka udruga nedavno nam je dalo određeni uvid u ovu intuitivnu tvrdnju, navodi Scary Mommy

Istraživači su svoje podatke izvukli iz studije o 2200 jednojajčanih blizanaca u Velikoj Britaniji, što im je omogućilo kontrolu okolišnih i genetskih čimbenika. Osobito ih je zanimalo kako je majčinska briga izražena između 5 i 10 godina utjecala na faktore uspjeha u dobi od 18 godina. Posebno su bili zainteresirani za ovu dobnu skupinu zbog nedostatka istraživanja na tu temu nakon ranog djetinjstva. Rezultati možda nisu bili iznenađujući, ali su bili ohrabrujući. 

Tijekom studije, istraživači su snimali majke blizanaca kako razgovaraju o svakom svom djetetu tijekom kućnih studija. Istraživači su preslušali snimke i ocijenili ih po toplini i privrežnosti.

Nježnije, toplije majke obično imaju djecu s višom razinom otvorenosti, savjesnosti i susretljivosti, tri od velikih 5 osobina ličnosti, koje također uključuju ekstrovertnost i neuroticizam/emocionalnu stabilnost. Prema istraživačima, više razine otvorenosti, savjesnosti i susretljivosti usko su povezane s dugoročnim uspjehom i blagostanjem.

"Poveznice su bile male, ali su preživjele stroge provjere, uključujući kontrolu izvora izvještavanja, maltretiranja u djetinjstvu, učinaka djeteta na roditeljstvo i podršku obitelji u dobi od 18", navodi se u studiji. 

"Naša otkrića sugeriraju da intervencije za povećanje pozitivnog roditeljstva u djetinjstvu imaju potencijal ostvariti pozitivan učinak na cijelu populaciju kroz male, ali trajne učinke na osobine ličnosti", dodala je. 

shutterstock_350917394.jpg
Foto: Shutterstock

Sretniji roditelji odgajaju uspješniju djecu

U intervjuu za Neuroscience News, glavni autor Jasmin Wertz sa Sveučilišta u Edinburghu istaknuo je kako ovo istraživanje naglašava individualnu i društvenu važnost podrške roditeljima: sretniji roditelji odgajaju uspješniju djecu, koja postaju uspješnije odrasle osobe i, zauzvrat, uspješnije društvo.

"Postoje mnogi dokazani načini podrške roditeljima, kao što su politike koje poboljšavaju financijsku situaciju obitelji, pristup liječenju za roditelje koji se bore s problemima mentalnog zdravlja kao što je depresija i roditelji programi koji pomažu roditeljima da izgrade snaženije odnose sa svojom djecom", rekla je. 

"Usmjeravanjem na roditeljske prakse koje promiču pozitivne osobine u djetinjstvu, moglo bi biti moguće smanjiti razlike u životnim ishodima povezanim sa socioekonomskom pozadinom, obiteljskom dinamikom i drugim čimbenicima okoliša", istaknula je. 

Opet, ništa od ovoga vjerojatno nije posebno iznenađujuće, ali jasni rezultati istraživanja mogu biti korisni za infomiranje te donošenje osobnih i političkih odluka kako bi se potaknuli bolji ishodi za sve.