Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 1 175 djece iz Bradforda, grada u zapadnom Yorkshireu, u Velikoj Britaniji.
Djecu se u istraživanju ocjenjivalo na osnovu njihova prosocijalnog ponašanja. Konkretno, ocjenjivala se njihova sposobnost dijeljenja s drugima, suradnja i spremnost da pomognu vršnjacima.
Od učitelja se tražilo da ocijene paze li djeca na tuđe osjećaje, jesu li spremna priskočiti u pomoć kada se neko drugo dijete povrijedi, znaju li dijeliti s drugima, jesu li ljubazna prema vršnjacima i mlađoj djeci i odazivaju li se na pozive za volontiranje.
Ti su rezultati potom dovedeni u korelaciju sa školskih uspjehom koji su učenici, koji su sudjelovali u istraživanju, postigli na standardiziranim testovima iz matematike, čitanja i prirodoslovlja.
Znanstvenici su otkrili da su djeca, koja su pokazala visoku razinu prosocijalnog ponašanja na testovima, postigla bolje rezultate, i to u sva tri područja.
Dapače, pokazalo se da djeca iz socijalno ugroženih obitelji s prosocijalnim ponašanjem mogu nadoknaditi manjkavosti u obrazovanju.
'Prepoznavanje čimbenika koji pomažu djeci da postignu bolji školski uspjeh presudan je korak pri pronalaženju rješenja koja mogu smanjiti obrazovne razlike među djecom', rekla je voditeljica istraživanja, Emma Armstrong-Carter sa Sveučilišta Stanford. Dodala je kako podržavanje pozitivnoga socijalnog ponašanja može biti jedan od načina za poticanje školskog uspjeha u sredinama u kojima djeca misle da nemaju dobre šanse za uspjeh.
Da poticanje prosocijalnog ponašanja kod djece može pomoći u uklanjanju tog jaza, pokazalo je i istraživanje koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Leeds i Bradfordskog instituta za zdravstvena istraživanja u Engleskoj.
Znanstvenici su otkrili da se djeca iz siromašnijih četvrti povezuju s nižim školskim uspjehom, ali to vrijedi samo za onu djecu koja pokazuju nisku razinu prosocijalnog ponašanja.
Tekst: Ivana Kalogjera
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano