Nedavno smo i sami pisali o Nacionalnim smjernicama za prehranu učenika u osnovnim školama, a one su izazvale brojne rasprave i otvorile brojna pitanja. Naime, na popisu namirnica koje čine zdrav doručak našli su se meki margarinski namazi, marmelade i mesni naresci ( nareske kod kojih je vidljiva struktura mesa), na koje je reagirao i profesor kineziologije i promotor zdravog života, Mario Valentić. "Pola toga što je nabrojana ne korespondira sa zdravljem", napisao je Mario, koji je pak pohvalio obilježavanje Tjedna školske prehrane te poticanje na proaktivnost po tom pitanju.
"Mislim da bi djecu trebalo educirati i o važnosti jedenja u miru, jer osim važnosti hrane koju unosimo u sebe, jako je bitno kakvi smo joj i domaćini", dodao je.
I blogerica Nastasja Chiara Petrić koja vodi Instagram profil @chiarin.tanjurić te se i sama uključila u program 'Živjeti zdravo', osvrnula se na kritiziranje ovih smjernica. "Mnogima je trn u oku bio margarinski namaz, mesni naresci, marmelade... da, možda nisu sastavni dijelovi nutritivno izbalansiranog dječjeg obroka, čak ih ni ja osobno ne koristim. Ali, primjećujem da ljudi češće komentiraju loše, nego dobro pa sam ja tako u velikoj manjini primjetila komentare poput "svaka čast što ste smjernicama potaknuli da se bijeli kruh zamijeni integralnim, komercijalne pahuljice s nezaslađenim žitaricama bez aroma i boja, umjesto kupovnih pašteta i mliječnih napitaka počelo bi se raditi sve svježe". Stvarno? Pa svaka čast na inicijativi! Shvaćate li kakav bi to veliki pomak bio? dramatičan, nevjerojatan, izniman! Jeste li svjesni da je u većini škola glavni školski doručak onaj koji se uopće ne prirema? Redom svi pekarski proizvodi, sokovi, čoko mlijeka, zaslađene pahuljice i slično? U velikom sustavu poput školskog promjene se događaju sporije, jer mnogo faktora utječe na to. Ja sam nepopravljivi optimist, ne gubim nadu, a za sad još uvijek imam i motivacije i potrebe doprinijeti društvu."
Nastasja je predložila i doručak koji bi se mogao raditi u školama, jer osim što je jednostavan za pripremu, nije skup.
Zobena kaša na 3 načina
Sastojci: zobene pahuljice, sjemenke, grožđice, cimet, malo meda i mlijeko.
Načini pripreme:
- Od gusto shukane i ohlađene zobene kaše izradite kuglice i uvaljajte ih u kokos.
- Promiješajte sve sastojke za zobenu kašu i zapecite ih u kalupima za muffine.
- Sastojcima za zobenu kašu dodajte i pire od banane pa zapecite sve skupa i narežite na pločice.
"Kaši treba kratko da se skuha, zobene pahuljice su bogate vlaknima i dragocijenim nutrijentima, a ako se napravi neka okvirna računica, vjerojatno ispadnu jednak trošak kao bijelo pecivo, salama i sok što je po svemu sudeći (i nažalost) redovan dječji doručak", objasnila je Nastasja.
Tekst: J. S.
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti