Malcolm Forbes, izdavač čuvenog Forbes magazina, jednom je rekao: "Neuspjeh je uspjeh ako nešto iz njega naučimo".
Koliko smo puta razmišljali na koji je način najbolje pomoći djetetu da se nosi s neuspjehom? Jedan od njih je upravo da naučimo dijete da iz svakog neuspjeha i poraza nešto nauči. Na taj način shvaćen neuspjeh je samo šansa da se počne ponovo, ali mnogo inteligentnije.
Nezadovoljstvo i razočaranost, iako negativne, predstavljaju istovremeno i zdrave emocionalne reakcije na cilj koji nam je propao i na neuspjeh. Ove emocije ne traju predugo niti su jakog intenziteta i dijete je u stanju ponovno se posvetiti području u kojemu je doživjelo neuspjeh, na funkcionalan način. Međutim, ako se umjesto nezadovoljstva i razočaranosti pojave nezdrave, negativne emocije bijesa, depresije, anksioznosti, tada govorimo o disfunkcionalnim emocijama koje prate i nefunkcionalna ponašanja – odbijanje suočavanja s novim zadatkom, anticipiranje neuspjeha, bespomoćnost, poricanja kao što je „nije mi ništa”, itd.
Otkrivanje disfunkcionalnih uvjerenja koja su povezana s nezdravim emocijama i disfunkcionalnim ponašanjima omogućavaju nam da se na konstruktivan način nosimo s neuspjehom. Kada doživimo poraz, često se aktiviraju različita samosabotirajuća, iracionalna uvjerenja kao što su „Nikad ne mogu napraviti nešto kako treba”, „Ja sam gubitnik”, „Ja ne smijem biti neuspješan”. Ova iracionalna uvjerenja imaju ekstreman negativan oblik, dok korištenje crno-bijelog mišljenja, „sve” ili „nikad” odrednica ukazuje na nefleksibilnost tih uvjerenja, koja čine da mislimo da ne postoji druga mogućnost.
Iracionalna uvjerenja se razlikuju na dva načina od racionalnih uvjerenja. Prvo, ona su apsolutistička odnosno dogmatska i izražavaju se u obliku krutih „mora”. Drugo, ona dovode do negativnih osjećaja koja jako ometaju težnju prema postizanju cilja (depresija, anksioznost, bijes). Zdrava uvjerenja imaju snažnu tendenciju da podupiru funkcionalna ponašanja, dok nezdrava uvjerenja podupiru nefunkcionalna ponašanja kao što su povučenost, odlaganje, pasivnost. Iracionalna uvjerenja nas sprječavaju da postignemo naše ciljeve i namjere, za razliku od racionalnih uvjerenja koja nam pomažu da postignemo svoje ciljeve i namere. Otkrivanje, a potom energično osporavanje disfunkcionalnih uvjerenja predstavlja put promjene i konstruktivan način borbe s neuspjehom.
Tekst: Irena Werner, psiholog
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano