U adolescenciji djeca ulaze u fazu emocionalnih i kognitivnih promjena u kojoj dolazi do razvoja mišljenja, razvijanja identiteta, vlastitih vrijednosti i stavova te neovisnosti od roditelja. Tijekom tog perioda, počinju se stvarati i prvi ljubavni osjećaji pa tako adolescenti počnu stupati u svoje prve ljubavne veze. Ljubavne veze u adolescenciji mogu biti vrlo ugodne i korisne za vaše dijete; iz njih može učiti o poštovanju svojih i tuđih vrijednosti, važnosti povjerenja i iskrenosti te slušanju i podržavanju. Međutim, određeni broj adolescentskih veza odlikuje se nezdravim obrascima ponašanja koji mogu imati različite posljedice za dijete.
Kako prepoznati da je vaše dijete u nasilnoj ljubavnoj vezi?
Za početak, važno je znati da se nasilje u vezi može događati na više načina. Ono može biti fizičko, emocionalno, seksualno ili ekonomsko. Svako će dijete na nasilje u vezi reagirati na svoj način, a njegova će reakcija ovisiti i o vrsti nasilja s kojom se suočava. Neke od posljedica koje možete primijetiti kod djeteta su gubitak samopouzdanja, anksioznost, depresija, slabiji školski uspjeh, zloporaba sredstava ovisnosti ili osjećaj krivnje i srama. Ako sumnjate da vaše dijete doživljava nasilje u vezi, važno je razgovarati s njim/njom o tome.
Što možete učiniti da pružite djetetu pomoć?
Važno je s djetetom razgovarati o tome što čini kvalitetnu ljubavnu vezu te mu objasniti da nitko, pa ni on/a, ne zaslužuje da se netko prema njemu/njoj ponaša nasilno. Važno je poručiti mu da nije kriv/a za nastalu situaciju. Pokušajte razumjeti perspektivu svog djeteta i uzeti u obzir osjećaje koje ima. U slučajevima ozbiljnog nasilja, važno je s djetetom potražiti psihološku podršku i pomoć.
Kako se osjeća dijete koje se nosi s nasiljem u ljubavnoj vezi?
Odraslima može biti teško prisjetiti se kako je to biti u koži adolescenta i kako je to nositi se sa situacijama koje donose prvi ljubavni odnosi. Djeca mogu osjećati cijeli niz osjećaja, od tuge i ljutnje, preko anksioznosti do krivnje. Kako bismo vam približili s čime se djeca mogu nositi, donosimo vam priču jednog adolescenta koji se nosio s emocionalnim nasiljem u ljubavnoj vezi. Njegovu priču možete pročitati na javnom računu Hrabrog telefona na Viberu!
Naljepnice i informacije o javnom računu potražite preko linka: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri
Ako vam je potrebna dodatna podrška ili savjet kako biste mogli pomoći djetetu koje doživljava nasilje u ljubavnoj vezi, nazovite besplatnu, savjetodavnu liniju za mame i tate na broj 0800 0800 ili se javite putem maila savjet@hrabritelefon.hr.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti