Kada dijete dođe u dob za polazak u vrtić i predškolu, neke bi stvari trebalo početi raditi svaki dan. Jedan od njih je igranje određenim igračkama, ali i sudjelovanje u svakodnevnim aktivnostima odraslih kao što su pomoć kod kućanskih poslova, briga o osobnoj higijeni.
10 najkorisnijih aktivnosti za pripremu predškolaca za prvi razred, a koje možete primjenjivati svaki dan.
1. Igranje s kockicama
Roditelji bi trebali osigurati da se njihova djeca igraju s kockama svaki dan. Kada tako igraju, često puno razmišljaju i to im također omogućuje da budu kreativni. Štoviše, kako se djeca nastavljaju igrati s tim igračkama, njihove kreacije postaju mnogo složenije nego što su bile na početku.
2. Slušanje pjesmica i glazbe
Djeca vole pjesme, a pokazalo se da pjesme mogu pomoći mališanima da razviju neke osnovne vještine. Zato je dobra ideja da se mame i tate pobrinu da njihova djeca predškolske dobi svaki dan slušaju glazbu i pjesme koje im odgovaraju.
Pjesme, kao i pjesmice, mogu djecu naučiti stvarima o gramatici, slušanju i motoričkim vještinama, kao i kako se usredotočiti na slušanje, pjevušenje i sricanje, što je vrlo korisno kada uče čitati.
3. Plastelin i glinamol
Plastelin može dugo zaokupiti mališane, no to nije jedino što može. Glina, plastelin, tijesto zapravo razvijaju dječju kreativnost i mogućnost stjecanja pozitivnih iskustava.
Nema šanse da se dijete krivo igra plastelinom. Predškolci mogu stvoriti što god požele kako bi se s tim mogli igrati svaki dan.
4. Kućanski poslovi
Jedna od stvari koju bi roditelji trebali svakodnevno raditi sa svojom djecom predškolske dobi je čišćenje i pospremanje, naravno prema mogućnostima djeteta te dobi. Svakodnevni kućanski poslovi pomažu djetetu da nauči o osobnoj odgovornosti.
5. Neovisnost
Svi dječaci i djevojčice trebali bi sami voditi računa o osobnoj higijeni, naučiti sami prati zube, ruke, kupati se i češljati se. Oblačenje, uz pomoć i sugestije roditelja, prepustite im polako, baš kao što će uskoro sami pakirati školsku torbu.
6. Zahvalnost
Čak i u najbanalnijim dnevnim rutinama djeca trebaju biti svjesna da se cijeni svačiji trud i trud, pa tako i njihov vlastiti. Zahvaljivanje kada nešto traže, dobiju ili traže neka im postane rutina i navika, ali i kada nešto čine za druge, trebaju čuti od bližnjih da se to cijeni.
7. Druženje s prijateljima
Znati kako se slagati s drugima iznimno je važna vještina koju svatko mora naučiti u nekom trenutku. Roditelji bi se trebali pobrinuti da se njihovi predškolci svakodnevno druže. Dopustite svom djetetu da se igra s drugom djecom ili općenito komunicira s drugim ljudima. Društvena interakcija uči malu djecu da dijele, kontroliraju jedni druge, stvaraju i njeguju timski duh. Također im može pomoći da razumiju i razviju prijateljstva s drugom djecom.
8. Bojanje
Roditelji koji žele da se njihova djeca predškolske dobi bave aktivnostima koje će im pomoći u razvoju fine motorike, ali i malo kreativnosti, trebali bi bojati svaki dan. Također, trebali bi naučiti svoju djecu kako bojati unutar linija. Bojanje je sjajna umirujuća aktivnost za ljude svih dobi. Također, to je dobar način da se djeca smire dok su roditelji zauzeti.
9. Istraživanje okoline
Mnogi ljudi vole istraživati, a djeca predškolske dobi nisu ništa drugačija. Štoviše, to je nešto što bi roditelji svojim mališanima trebali omogućiti svaki dan. Također, djeca jako uživaju biti vani. Stoga je dobro da mame i tate puste svoje mališane da u zajedničkoj šetnji upoznaju sve kutke igrališta, parka, svoje ulice. Na taj će se način dijete osjećati puno sigurnije, učiti o svojoj okolini, bolje se snalaziti.
10. Čitanje
Mnogo je načina na koje dijete može imati koristi od čitanja. Na primjer, kada roditelji čitaju svojoj djeci, oni im pomažu u stvaranju vrlo bogatog rječnika i jačaju vezu koju dijele sa svojom djecom, proširuju njihove interese, znanja, obogaćuju njihovu maštu, razvijaju sklonosti i talente.
Izvor: Yumama