Dodir, grimasa, pokret rukama, nogama... samo su neki od načina na koji svatko od nas izražava kako se osjeća u nekom trenutku, a slično se prenosi i na djecu koja to vrlo dobro prepoznaju na podsvjesnoj razini. Dio tih gesta je urođen i jednak kod svih ljudi i to zahtijeva detaljnije učenje, ali one osnove je zaista korisno naučiti i još bolje razumjeti vlastitu djecu.
Dijete će vam izrazom lica jako dobro pokazati kako se osjeća i do treće godine ima već široku lepezu grimasa koje koristi i koje se ne ustručava pokazati.
Gleda li vas u oči, imate djetetovu pozornost i to je nešto što ih učimo od malena da rade kad s nekim komuniciraju. No uočite li da izbjegava kontakt s očima, moguće da je napravilo nešto što želi prikriti jer zna da nije baš dobro.
Vidite li dijete da hoda polako, pognutih ramena ili spuštene glave, jasno možete zaključiti daje žalosno i neraspoloženo, slično čine i odrasli kad se nose s nekom tugom ili nemoći.
Ako vidite da je dijete stisnulo šaku, sasvim sigurno je ljuto i uznemireno. Opuštene i otvorene šake znak su dobrog raspoloženja i smirenosti.
I noge mogu biti pokazatelj djetetovog emocionalnog trenutnog stanja - premješta li se s noge na nogu vrlo moguće je da je uznemireno (ili mu se piški :)). Pratite o čemu govori s vama dok to radi jer moguće da je povezano upravo s tim, a možda ga nešto i plaši.
Disanje također može pružiti dodatne informacije o tome što se djetetu vrti po glavi - ubrzano i plitko disanje pojavit će se u slučaju straha i nervoze, dok će duboko i polagano disanje potvrditi djetetovu opuštenost.
Dakako, ovaj govor tijela ne odnosi se samo na djecu, no nekad odrasli pokušavaju prikriti svoje emocije, dok djeca to uglavnom ne čine. Također ćete primijetiti da će se starije dijete htjeti udaljiti od vas kad nije dobre volje ili možda otići u svoju sobu samoinicijativno, makar nakratko, ako nije dobre volje ili ga nešto ljuti kod vas, no ako se osjete uznemireno, htjet će biti što bliže uz vaše tijelo.
Možda nećete svaki put uspjeti dokučiti o čemu se točno radi, no tada uvijek možete porazgovarati, ako dijete već priča, i pokušati doznati što ga muči. Poanta govora tijela upravo i je u tome da nam pomogne da možemo lakše uočiti treba li dijete našu pomoć, čak ako to možda ne želi verbalno izraziti.
Tekst: Ivančica Tarade
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano