Iako smo često skloni tako misliti, ispostavlja se da roditeljski geni nisu jedini čimbenik koji određuje koliko će djeca narasti u budućnosti. Izraelski istraživački tim otkrio je da zdravlje i prehrana, aktivna igra i obiteljske veze utječu zajedno u relativno jednakoj mjeri na to koliko će dijete narasti u budućnosti. Profesor Hohberg koji je vodio istraživanje ovu pojavu je nazvao "plastičnost ili fleksibilnost" ljudskog razvoja.
Obiteljske veze pritom predstavljaju osnovno polazište kasnijeg rasta djece.
"Odnosi koje dijete gradi sa svojom okolinom, oblikuju i način na koji promatra svijet oko sebe i druge sfere njegovog razvoja", tvrdi dr. Julie Green, izvršna direktorica organizacije Raising Children Network koja se bavi pravilnim odgojem djece. Ona dodaje da u nježnim i toplim obiteljskim odnosima leže temelji pravilnog dječjeg razvoja.
Prehrana je drugi važan čimbenik koji utječe na to koliko će dijete rasti u budućnosti. Taj proces počinje još za vrijeme majčine trudnoće kada prehrana može značajno utjecati na rast djeteta u budućnosti. Osim toga, tijekom ranog djetinjstva, djeca bi trebala pravilno mijenjati način prehrane u skladu sa svojim uzrastom.
Već sa šest mjeseci, bilo bi dobro da postupno počnu unositi čvršću hranu koja se u početku gnječi da bi se kasnije unosila u sve većim komadima. U osmom mjesecu života, djeca bi trebala početi jesti i meso, a postupnost i pravilnost čitavog procesa značajno utječu na buduće zdravlje, pa i visinu djeteta.
Aktivna igra i razvoj društvene interakcije, igraju značajnu ulogu već u najranijoj fazi života djeteta. "Vrijeme koje provodite sa svojom bebom u tom periodu, šalje jasnu poruku djetetu da vam je stalo i samim tim razvija kod njega sigurnost i povjerenje u ljude. Osim toga, igranje s bebom pomaže u razvoju njenog tijela i mozga, naročito ako je igra upotpunjena ritmom i pjesmom", ističe dr. Green.
Tekst: www.yumama.com
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti