Ne uzimajte takvo ponašanje osobno
Dijete se ne ljuti zato što želi prkositi roditelju. Ono ne zna kontrolirati svoje emocije bijesa i ljutnje i često je samo uplašeno ili čak šokirano svojim ispadom. Ako se priključite takvim emocijama i počnete odgovarati istom mjerom, pojačat ćete djetetov strah i prkos.
Imajte strpljenja i dopustite slobodu djetetu
Vaše dijete želi sve više i češće sve raditi samo što naravno znači da će se dogoditi nezgode - past će čaša sa stola i razbiti se, umrljat će se tkanina na sofi ili tepihu... Nema sretnog rješenja koje će spriječiti da se takve male nezgode dogode. Trebate djetetu makismalno dopuštati i oprezno ga poticati, a da mu pritom ne oduzmete previše slobode. Takav pristup će se sigurno isplatiti. Kad dijete ima priliku isprobavati i poboljšavati svoje vještine, bit će sve samopouzdanije i samostalnije.
Pravila i zabrane
U razdoblju kad dijete ima ispade bijesa potrebno je malo promijeniti dnevni raspored. Što manje pravila i zabrana. To ne znači da trebate na svemu popustiti. Razmislite koja su pravila zaista važna pa budite dosljedni u njihovom provođenju.
Uzmite dijete za ozbiljno
Dijete se nalazi u razvojnoj fazi usmjerenoj prema vlastitom identitetu i neovisnosti. Kako biste pozitivno utjecali na taj dio razvoja uzmite ispade djeteta za ozbiljno i budite spremni i na malo kompromisa ako se ne radi o vašim osnovnim pravilima koja se ne smiju kršiti.
Ostanite dosljedni
Ako dijete vrišti, ne smijete popustiti u slučaju da ste već nešto zabranili. Ako ste već rekli „ne“ za čokoladu onda ustrajte. Dijete mora znati da vikom i ispadima ne može ništa postići. To znači da kompromise trebate ranije donijeti prije no što dijete pobijesni.
Kad je potrebno recite „NE“
Kad dijete želi nešto nemoguće i opasno za njega ili druge, trebate mirno i odlučno reći „NE“ te čekati dok se malo ne umiri. Tada mu možete ponuditi realističniju i primjereniju alternativu.
Odvlačenje pozornosti
Posebno je važno da kod početaka ispada bijesa na javnom mjestu brzo reagirate i pokušate djetetu odvući pozornost rečenicom tipa:“Pogledaj onaj bager tamo naprijed!“ ili „Hajdemo se voziti pokretnim stepenicama!“
Bez „praznih“ prijetnji
Nikad nemojte prijetiti djetetu rečenicama kao:“Kad ti tata dođe, vidjet ćeš vraga!“ ili „Dat ću te Babarogi!“. Takve rečenice mogu jako uplašiti dijete i trajno narušiti njegovo samopouzdanje.
Bez nasilja
Čak i u trenucima kad dijete vrišti, udara vas ili lupa nogama i rukama o pod i vi osjećate da u vama raste bijes, nikada nemojte pokušavati dijete dovesti k pameti batinama. Na taj način narušavate djetetovo samopouzdanje i razvoj.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti