U tom razdoblju mališani počinju brzo sazrijevati i već dobro razumiju većinu zabrana i pravila, ali se ta pravila povećavaju iz dana u dan. Prije su se pravila odnosila na zabrane djetetu što sve ne smije raditi, a sada se pravila počinju sve više usmjeravati na ono što mama želi postići od djeteta.
Sukobi s malom osobom
Takvi međusobni sukobi s djetetom mogu postati razlog povećane razdražljivosti, pa čak i maminih neutješnih suza. U svemu tome mamina je prednost ako postavi jasne granice dopuštenog, da se na njih pozove i u skladu s tim kazni dijete njemu primjerenom kaznom. I u tome treba biti vrlo postojano stajalište kod oba roditelja, ne treba nikako odustati od prvotno dodijeljene kazne, jer će inače dijete lako pronaći način da se "izvuče" nekažnjeno i da izmanipulira mamu i tatu.
Naime, čak kad je dijete i upoznato s pravilima, treba mu otprilike dvije godine kako bi naučilo kontrolirati svoje ponašanje. Poznavanje pravila i vještina samokontrole ponašanja nisu jedno te isto. Ako ste ljuti zbog neke takve situacije s djetetom, pokušajte bolje razmisliti što se događa u vašem odnosu s djetetom. Možda vas je dijete uvuklo u borbu za "prevlast" i vaša razdražljivost potječe od osjećaja da vas ono ne(dovoljno) poštuje?
Foto: Profimedia
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima