Djetetu je uvredljivo ako roditelji jedu ili piju nešto što ne daju njemu. Sjetite se svog djetinjstva i hrpe zabrana s izlikama: "To je samo za odrasle". Baš utješno. Sve te grickalice i slatkiši zapravo su podjednako "štetni" i za odrasle, jedino je razlika što oni mogu odlučivati sami za sebe, a djeca ne. A dvostruka mjerila, bar što se tiče hrane i napitaka, ne bi trebalo biti teško izbjeći.

Ako si baš želite priuštiti nešto što ne smije dijete, učinite to kad ste na poslu ili bez djeteta u gradu ili dok spava. Ali budite sigurni da će vas jednom uhvatiti s prstima u pekmezu. S druge strane, ako se ne želite nikako žrtvovati, izaberite najmanje štetne varijante slatkiša koji se ne tope dugo u ustima i ograničite količine koje se smiju pojesti i vrijeme kad se jedu kako dijete ne bi izgubilo apetit za pravi obrok. I u svakom slučaju izbjegavajte bilo kakve slatkiše, začinjenu hranu prije djetetovog prvog rođendana, a još bolje izdržite bar do drugog.

Pravila za bake, djedove i goste Jednom kad dijete naučite da uzima samo određenu vrstu hrane ili da treba tražiti vaše odobrenje prije nego pojede nešto što je dobilo na dar od nekog tko ne živi s vama, lakše će steći zdrave prehrambene navike i manje ćete problema imati općenito s prehranom. Ključna riječ je dosljednost. Ovo vrijedi za sve koji čuvaju vaše dijete ili mu dolaze u posjet.

Obroci pred televizorom

Također pripazite gdje jedete. Ako imate običaj povremeno jesti na kauču dnevnog boravka, ne možete očekivati da dijete onda isključivo jede za stolom. Možete odrediti da se glavni obroci jedu za stolom, a voćni međuobroci mogu i u dnevnom boravku, tj. negdje drugdje... Želite li da dijete ne gleda tv dok jede, ni vi nemojte činiti isto. U suprotnom svaka zabrana može rezultirati djetetovim revoltom i svađom. Pobrinite se da se ritual zajedničkog obroka odvija na istom mjestu, u ugodnoj atmosferi i nećete većinu vremena morati hvatati dijete po cijelom stanu s hranom na žlici.

Foto: Thinkstock