Djeca uče u interakciji s okolinom i to koristeći sva svoja osjetila. Bebe stavljaju sve u usta, a kako odrastaju, stavljat će stvari i u druge otvore, uključujući nos. Jer, djeca tako uče – vide stvari, kušaju ih i osjećaju. To je dio učenja o svijetu oko njih, a prirodna je radoznalost dio normalnog razvoja.
I sve je to u redu i prihvatljivo, osim kad nešto zapne. Dobra je vijest da većina objekata nije sama po sebi štetna. Napomena: ako se radi s oštrim predmetima, baterijama, gumbima ili magnetima, koji mogu brzo oštetiti tkivo, idite na Hitnu ili do najbliže zdravstvene ustanove.
Ali ako je to vaš uobičajeni, relativno bezopasni kućni predmet i možete ga vidjeti, evo nekoliko strategija koje možete isprobati kod kuće prije nego što potražite pomoć.
Nakon što je predmet vani, kako spriječiti dijete da to ponovi?
Čineći točno ono što vjerojatno već činite kako biste držali malene predmete daleko od usta i nosa djeteta: budite oprezni, sklonite male predmete i igračke i smjestite dijete na sigurno mjesto. A kad ih uhvatite kako pokušavaju zabiti nešto u usta, nos ili uši, mirno objasnite koliko je važno to ne činiti. Zatim budite spremni to objasniti iznova i iznova.
Također, nemojte se okrivljivati ako se nađete u ovoj situaciji. Život je život i nikada nećete moći kontrolirati sve varijable. Poduzmite razumne sigurnosne mjere, ali prihvatite da se nezgode mogu dogoditi.
Tekst: Zvjezdana Bubnjar
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano