Svježi zrak i kretanje te boravak na suncu korisni su za zdravlje i raspoloženje, kako odraslih, tako i djece. S dolaskom zime mnoga djeca sve manje vremena provode na zraku, a i mnogi roditelji to niti ne forsiraju, jer misle da s boravkom na otvorenom, dok su temperature niske, neminovno dolaze i prehlade. No to je sasvim pogrešno jer upravo su zatvoreni prostori prava meka za širenje virusa i bakterija.
Uz to, brojne studije pokazuju da je tjelesna aktivnost na otvorenom povezana s boljim raspoloženjem, smanjenom vjerojatnošću depresije, smanjenom razinom stresa i poboljšanom kognitivnom funkcijom.
S druge pak strane istraživanje koje je 2018./2019. provela britanska vlada pokazalo je da 26 posto djece tijekom mjesec dana ni jedan dan nije provelo u prirodi. To je porast za 7 posto u odnosu na podatke dobivene istraživanjem koje je provedeno 2013./14. godine.
Najveći porast, za čak
10 posto, zabilježen je kod djece iz nižih socio-ekonomskih
U istom istraživanju i sama su djeca, njih 89 posto, rekla da se osjećaju sretno i opušteno dok provode vrijeme u prirodi.
Teško je procijeniti hoće
li djeca ove godine provesti više ili manje vremena u prirodi s
obzirom na pandemiju Covid-19. No, jedno je sigurno, djeca su se s
obzirom na nove okolnosti suočila s dodatnim izazovima koji bi mogli
Prema istraživanju britanske Udruge za mentalno zdravlje djece, Young Minds, 80 posto djece i mladih reklo je da im je pandemija pogoršala mentalno zdravlje, a 87 posto njih osjećalo se usamljeno ili izolirano. Razdoblje lockdowna bilo je posebno teško za djecu koja su već ranije imala problema s mentalnim zdravljem.
Komentirajući rezultate istraživanja, psihologinja dr. Alice Jones Bartoli rekla je da utjecaj pandemije na mentalno zdravlje djece ovisi o njihovoj dobi i životnoj situaciji.
U svakom slučaju važno
je boraviti na svježem zraku, a to vrijedi ne samo za djecu nego i
"Boravak u prirodi otpušta stres i napetost, poboljšava opće raspoloženje i utječe na osjećaj sreće“, upozorila je psihologinja Bartoli.
Brojna istraživanja pokazala su da boravak u prirodi utječe na opće zdravlje djeteta, pospješuje dobar san, pomaže učenju i potiče kreativnost. Djeca koja se puno igraju u prirodi i na otvorenom pokazuju bolju koncentraciju pa mnogi stručnjaci kao neku vrst terapije boravak u prirodi preporučuju djeci koja imaju problema s hiperaktivnošću i deficitom pažnje.
Tekst: I. K.
Fotografija: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano