Djeca normalnog razvoja mogu imati epizode koje potraju i do 15 minuta, a u nekim ekstremnim situacijama čak i više sati. Normalno je da dijete u takvoj epizodi uspije glavom lupiti čak 60 do 80 puta u minuti. Takvo se ponašanje javlja tri puta češće kod dječaka i na vrhuncu je između 18 i 24 mjeseci. Može potrajati nekoliko mjeseci ili pak nekoliko godina, no većina djece izađu iz te faze do treće godine.
Lupanje glavom može biti način kojim se dijete oslobađa sakupljene napetosti i samostalno se smiruje često upravo u krevetiću pred san. Najčešće se problem javlja kod djece koja se lako prestimuliraju. Katkad se lupanje povezuje i s izbijanjem zubića ili upalom uha kad dijete bol pokušava umiriti lupanjem glavom. Čest je dio napadaja bijesa (tantruma), ali i način kako djeca pokušavaju zadobiti pažnju roditelja kad su uzrujana.
Blaže forme repetitivnog dječjeg ponašanja kao što su lupanje glavom, sisanje palca, grizenje noktiju, škripanje zubima ili ljuljanje u ritmičnim pokretima koja ne ometaju svakodnevnu aktivnost obično nisu posljedica nekakve skrivene bolesti. No, ako dijete ima problema u aktivnostima jer stalno lupa glavom, trebalo bi isključiti moguće dijagnoze. Treba se konzultirati s liječnikom i isključiti poremećaje iz spektra autizma ili druge razvojne poremećaje ako lupanje glavom dolazi zajedno sa zabrinjavajućim znakovima kao što su:
- ne reagira kad ga se zove imenom
- ne ostvaruje kontakt očima
- ne uključuje se u igru s objektima sa 18 mjeseci
Važno je znati da se izolirano lupanje glavom rijetko povezuje s autizmom ili razvojnim problemima i uglavnom ne dovodi do ozbiljnih ozljeda glave. Ako se pojavljuje kao pokušaj privlačenja pažnje roditelja, veća zabrinutost roditelja, povećava i učestalost lupanja. Ako ponašanje ne dobije snažnu reakciju roditelja, ono najčešće brže nestaje. Uz malo strpljenja, ovo ponašanje će vjerojatno uskoro proći.
Tekst: M.B.
Foto: Profimedia
Izvor: Bundoo.com
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima
Odnos s majkom oblikuje sve naše kasnije odnose u životu: Psihologinja otkriva tipove privrženosti