Žene su posebno osjetljiva skupina na tržištu rada, čiji se problemi često ignoriraju pod izlikom manje važnih u kontekstu nepovoljnog društveno-gospodarskog okruženja. Stoga je projekt Radnica nastao kao nužna reakcija na zanemarivanje rodne diskriminacije.
Svijet rada je nesigurno područje koje diskriminatornim praksama ugrožava egzistencijalne prilike žena, te na latentan način sprječava emancipaciju žena od privatne sfere. Iako je broj žena i muškaraca na tržištu rada izjednačen, žene se susreću s brojnim problemima i poteškoćama s kojima se same ne mogu nositi. Žene primaju manje plaće od muškaraca na istom radnom mjestu, što rezultira i manjim mirovinama. One u mnogo većoj mjeri rade na određeno, što je posebno nesiguran oblik rada, koji implicitno onemogućava ženama napredak na visoke pozicije. Potrebno je istaknuti da se s porastom količine moći koju podrazumijeva neka poslovna ili društvena pozicija smanjuje broj žena prisutnih na tim pozicijama. Jedan od najgorih oblika rodne diskriminacije koje žene same ističu je neproduživanje ugovora o radu u slučaju trudnoće.
Također, ako se ženama ne raskida ugovor o radu, često ih se pri povratku s porodiljnog dopusta premješta na niže plaćeno radno mjesto. Žene se na razgovoru za posao ispituje o njihovom privatnom životu i obitelji, te najčešće u slučaju potvrdnog odgovora (da imaju obitelj ili ju namjeravaju osnovati) gube prednost pred drugim kandidatima. Međutim ima i slučajeva u kojima ako negativno odgovore na ovakva pitanja moraju potpisati annex ugovora kojim se obvezuju da tri godine neće osnovati obitelj.
Razlog je tome u patrijarhalnom sustavu vrijednosti gdje se na ženu gleda kao na nositeljicu privatne sfere. Nju se još uvijek promatra kroz prizmu reprodukcije, kao biće zaduženo za brigu o djeci i kućanstvu. Smatra se da će žene više koristiti bolovanje zbog brige o djeci, te u slučaju trudnoće koristiti porodiljni, zbog čega su one „neisplativa“ radna snaga. Nesigurnost u svijetu rada onemogućava njihovu emancipaciju. Velik broj žena uz rad brine i o kućanstvu, te uz manje plaće od svojih partnera one postaju financijski ovisne o njima, ili u ekstremnim slučajevima, uz sve prepreke s kojima se susreću u svijetu rada, odustaju od posla i opredjeljuju se za „posao“ kućanice.
Zbog nedostatka senzibiliteta u društvu za probleme žena, te zbog manjka kapaciteta institucija da se žene zaštiti u slučajevima diskriminacije, CESI je pokrenuo web portalRadnica na kojem im nastoji pružiti podršku i pravnu zaštitu. Projekt služi kao koristan alat edukacije žena i osvješćivanja društva o diskriminaciji žena u društvu, koje svoje korijene krije u patrijarhalnim stereotipima o ženama, te je stoga njegova svrha okončanje diskriminacije i ohrabrivanje žena na emancipaciju.
CESI (www.cesi.hr) je udruga koja niz godina aktivno radi sa ženama i mladima na ostvarenju rodne ravnopravnosti te provodi programe promocije i zaštite ženskih prava, prevencije rodno uvjetovanog nasilja i senzibilizacije za pitanja roda i spola.
Video: Youtube
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano