Zaista su rijetki ti koji uživaju u čišćenju. To je posao čiji rezultat vidite samo kratko, a morate ga ponavljati svakih par dana da bi vam kuća donekle bilo čista, u kući s djecom, da i ne govorimo. Čini se da je čišćenje totalno uzaludno i na kraju necijenjeno. Sizifov posao. Ali opet, moramo ga odraditi. Kako si pritom maksimalno olakšati?
Napunite košaru i pregaču
Zamislite da ste profesionalac u čišćenju pa sve veće potrepštine za čišćenje stavite u košaru ili neku veću vrećicu koju odnesite na mjesto čišćenja. Zatim odjenite pregaču s džepovima gdje ćete staviti male spužvice i krpice, četkice za čišćenje, vrećicu za smeće i ostali sitni pribor koji koristite za čišćenje. Tako ćete stalno uz sebe imati sve potrebno i nećete trošiti korake i živce.
Iz prostorije u prostoriju
Čistite redom jednu sobu za drugom i uvijek radite bez iznimke odozgo prema dolje. Dakle prvo brišite prašinu s lampi, lustera, polica i ormara. Podovi mogu doći nakon što ste sve eventualne nečistoće i mrvice spustili na pod. Sada sve usisajte. Treba li površine, namještaj, prozore i sl. još dodatno oprati sad je pravi trenutak. Kad sve to napravite u svim prostorijama, na kraju obrišite pod kroz cijeli stan.
Brisanje prašine s vaza i ukrasa na policama je vrlo naporno i komplicirano. To najbolje i najbrže učinite tako da sve te komade prvo spustite na pod odmah do mjesta gdje inače stoje. Zatim obrišite police pa pojedinačne komade obrišite i vraćajte na policu.
Godišnji plan umjesto plan za generalno čišćenje
Popišite sve poslove koji spadaju u vašu jednogodišnju proceduru čišćenja pa razmislite kad je povoljan trenutak za svaki pojedini posao. Možda niste niti pomislili da je zgodno gledati godišnja doba kad je što najbolje obaviti. Primjerice zavjese je najbolje prati ljeti kad se brzo mogu osušiti, a zamrzivač odmrzavati zimi kad sadržaj zamrzivača može čekati na balkonu i sl.
U svaki kutak
Prašina ispod namještaja ili u teško dostupnim kutovima do kojih ne možete doći usisavačem, očistite na sljedeći način. Namočite staru čarapu, omotajte je i gumicom pričvrstite za dršku metle pa njome dosegnite prašnu i nečistoće.
Balon za kamenac
Želite li očistiti glavu tuša od kamenca, a nemate volje sve rastavljati, uzmite balon, odrežite gornji dio za napuhavanje pa u njega ulijte limunsku kiselinu otopljenu u vodi ili sredstvo na bazi octa, limuna ili sode bikarbone. Navucite balon preko glave tuša tako da donji dio s rupicama bude uronjen u sredstvo, zavežite balon i ostavite nekoliko sati. Nakon toga tuš samo dobro isperite.
Ne gužvati
Zgužvana krpa za pod ili prašinu zauzima više mjesta. Ako je lijepo složite, stat će vam na policu više komada. Korištene ili pomalo zamazane krpe složite u drukčiji oblik ili na drugu hrpu. Što se tiče krpa od mikrovlakana, njih je najbolje prije korištenja samo malo poprskati vodom. Ako su previše namočene, takve krpe manje upijaju nečistoće.
Pranje prozora, stakala i zrcala
Ove površine je najbolje prati kako to rade profesionalci. Prvo obilno namočite kompletnu površinu pjenom koju ste pripremili od sredstva za pranje s alkoholom i vodom. Zatim jednostavno povucite gumenim peračem prozora i odstranite svu sapunicu. Rubove uz okvire očistite mikrovlaknima – i prozori su u tren oka očišćeni. Kod sapunjanja prozora uvijek ostavite rubove suhima jer tada nakon brisanja neće ostajati tragovi.
Tekst: I.Š.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano