Kod dojenčadi do 3. mjeseca vrlo je izražen refleks za mokrenjem. Prije pražnjenja mjehura djeca počinju ispuštati karakterističan poluplačljiv zvuk. Taj signal može služiti kao poziv na djelovanje pri čemu ga mama može primiti u položaj u kojem će dijete lakše obaviti veliku ili malu nuždu. Na taj se način može spriječiti prljanje podloge za presvlačenje (ako baš tada djetetu dođe potreba obaviti nuždu) ili čak odjeće (ako ste se odlučili za vježbanje bespelenaštva) i dijete dobiva sjajan povratni signal da ga mama razumije i stiže u pomoć baš kad mu je to potrebno.
Neke majke do te mjere usavrše prepoznavanje ovih potreba da praktički mogu dijete na vrijeme dovesti do toaleta prije nego što se išta dogodi. Ipak, ne osjećajte se loše ako ne uspijevate prepoznati te signale jer i dalje imate na izbor pelene koje ćete zamijeniti i dijete će ponovno biti zadovoljno. Najvažnije je da ne zaboravite promijeniti pelenu nakon svakog obavljanja nužde jer to što jednokratne pelene sjajno upijaju ne znači da ih ne treba zamijeniti čim uočite da su prljave.
Platnene pelene
Odlučite li se upotrebljavati platnene pelene, računajte na to da će to zahtijevati nešto više vašeg truda oko pranja i da upijanje neće biti tako dobro kao kod jednokratnih pelena, ali ćete svoje dijete zaštititi od neprirodnih materijala i prirodu od teško razgradiva otpada. Iako su početni setovi relativno skupi, ako ste njima zadovoljni i vi i vaši mališani, u konačnici ćete uštedjeti. No ako ipak sve ne bude onako kako ste zamišljali, onda i nije tako jeftino, pa bi bilo dobro da za početak nabavite rabljene platnene pelene i uvjerite se da s njima želite nastaviti.
Nekoliko korisnih savjeta
- Pri promjeni pelena potrebno je malo oprati guzu i intimno područje (može i običnom vodom i vatenim jastučićima, a ako vam to nije pri ruci jer niste kod kuće, onda vlažnim maramicama za bebinu njegu) te zaštititi odgovarajućom kremom.
- Ako dijete perete protočnom vodom, ona ne bi trebala teći izravno na dijete, nego voda treba teći s vaše ruke. Inače će brz protok vode možda preplašiti dijete, a tada će vodu redovito povezivati s nečim neugodnim.
- Noću pokušajte pelene mijenjati sa što manje buke i pokreta kako se dijete ne bi previše razbudilo. Tijekom dnevnog prematanja pelena zabavljajte dijete pjevajući mu pjesmice, pričajući s njim, igrajte se taktilnih igara (npr. škakljanja), sve što je potrebno da dijete ne plače i da mu taj ritual presvlačenja bude ugodan.
- Ostavite dijete neko vrijeme bez pelena prije nego što mu stavite novu. Prateći djetetov ritam mokrenja, uskoro ćete moći s velikom točnošću predvidjeti kad je ponovno vrijeme za prematanje. Nakon tri ili četiri dana života dijete će u prosjeku imati šest mokrih te tri ili četiri pokakane pelene na dan i trebat će ih mijenjati otprilike svaka dva sata. Prirodno, s djetetovim će se rastom broj potrebnih pelena tijekom dana smanjivati.
- Mnoga djeca ne vole kad su potpuno gola tijekom presvlačenja pa u tom slučaju možete djetetu na trbuščić položiti prekrivač ili gazicu i sl. Stolić za previjanje praktičan je, ali nije obvezan zato što dijete možete previti na bilo kojoj stabilnoj podlozi prekrivenoj ručnikom kako ne bi bila hladna i osiguranoj nečim nepromočivim jer djeca s velikim užitkom mokre baš kad nemaju pelenu.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke