Čudni osipi i crvenilo posve su normalna pojava na koži novorođenčeta nekoliko dana nakon rođenja. Naime, koža tek rođene bebe osjetljivija je, potkožno tkivo tanje, količina je lipida mala, a količina vode povećana.
Osim toga, nisu se još razvile lojne i znojne žlijezde, a osjetljiv je i bebin mehanizam regulacije tjelesne topline. Zbog toga se bebina koža lakše isušuje i postaje podložna infekcijama. Većina je osipa bezazlena i spontano nestaje nakon nekog vremena. No ako se pritom dijete ne osjeća dobro ili je očito da je riječ o upali, svakako posjetite liječnika.
Rizik od pojave iritacije, crvenila i ranica na dječjoj koži povećavaju:
- toplina, vlaga i nedostatak zraka u nepropusnim pelenama
- trljanje pelene o dječju kožu
- održavanje higijene sredstvima za pranje i njegu koja mogu poremetiti pH-vrijednost kože djeteta i isušiti je te izazvati bol na mjestu oštećenja
- urin i stolica mogu utjecati na promjenu pH-vrijednosti kože i oštetiti površinski sloj, čemu dodatno pridonose enzimi, bakterije i gljivice
- pranje pamučnih pelena na niskim temperaturama
Upamtite!
Nije potrebno bebu kupati svaki dan, posebice zimi, nije preporučljiva topla voda ili namakanje djeteta dulje od deset minuta. Izbjegavajte pjenušave kupke i sapune koji isušuju kožu.
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Zašto imamo mamine sinove i tatine princeze?
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'