Zato je najbolje što možete napraviti za svoje jesensko dijete jest da puno šećete. Važno je da i to malo sunca što se probije kroz oblake, osunča djetetovo lice kako bi njegovo tijelo proizvodilo vitamin D. Krenite u šetnju s djetetom već dva tjedna nakon izlaska iz rodilišta. Trajanje prve šetnje u studenom neka bude 3 do 5 minuta (dijete nemojte voditi u šetnju samo ako je vani hladnije od -5). Svaki dan produljujte šetnju po 5 do 10 minuta. Na kraju možete biti u šetnji čak jedan sat par puta na dan.
Jesenske bebe su sklone debljanju Djeca rođena u studenom aktivno dobivaju na težini. Kako se ta tendencija ne bi okrenula protiv djeteta i dovela do pretjeranog debljanja pripazite na djetetovu težinu. Dijete do trećeg mjeseca ne bi trebalo dobiti više od 2,4 kg, do 6 mjeseca više od sljedećih 2,4 kg te do 12 mjeseca sljedećih 2,4 kg. To znači da beba rođena s 3,5 kg na kraju 3. mjeseca ne bi trebala imati više od 5,9 kg, na kraju 6. mjeseca ne više od 8,3 kg te na kraju 12 mjeseca ne više od 10,7 kg.
Jačanje termoregulacije Jesenske bebe se najčešće nalaze u zagrijanim prostorima. Zbog toga se djetetov sustav za termoregulaciju navikava na malo višu temperaturu u kojoj se tijelo osjeća ugodno. Radi se o 24 odnosno 25 stupnejva, a ne 20 do 22 stupnja kako bi trebalo biti u prva četiri tjedna. Ako dijete ima povišenu termoregulaciju, moglo bi se na nižoj temperaturi češće smrzavati i zbog toga se i češće prehladiti. Zato provjetravajte prostorije tijekom zime, nemoje prostor pretjerano zagrijavati ili dijete kod kuće pretoplo odijevati jer bi sa godinu dana kad prohoda i protrči boso po stanu moglo puno lakše navući prehladu.
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti