Svake godine prijevremeno se rodi 15 milijuna beba, od čega oko milijun slučajeva ima fatalan ishod. Postoje uređaji koji pomažu prijevremeno rođenim bebama da dišu, ali je preskup i većini bolnica nedostupan, osobito u nerazvijenim zemljama. Zato su se studenti medicine u Houstonu svojski potrudili i izumili puno jeftiniji uređaj koji je isto tako učinkovita kao i one skupe.
Mašina bCPAP je nazvana po svom principu - mjehurastom konstantnom pozitivnom dotoku zraka (bubble Continuous Positive Airway Pressure). Radi se o uređaju koja pomaže prijevremeno rođenim bebama tako što zapravo diše za njih.
Klasični uređaj košta više tisuća dolara, što je preskupo za većinu bolnica u zemljama u razvoju i zato je tim studenata konstruirao novi uređaj koristeći dostupne pumpe za akvarij, s rezervoarima za zrak. Time su dosta umanjili cijenu, a osim toga, uređaj s ovim pumpama lakše se održava od tradicionalnih.
Izrada uređaja koji bi mogao spasiti mnogo života košta samo 350 dolara, dok klasični bCPAP uređaji koje se koriste po bolnicama koštaju oko 6 tisuća dolara - saznaje CNN.
"Svake se godine u prosjeku 15 milijuna beba rodi prerano, a više od milijun njih umre zbog komplikacija pri prijevremenom porođaju", priopćila je Svjetska zdravstvena organizacija. Prijevremeno rođenje je najčešći uzrok smrti kod novorođenčadi, a SZO je došla do zaključka da čak tri četvrtine ovih smrtnih slučajeva može biti spriječeno pomoću novog uređaja.
Jocelyn Brown, član studentskog tima koji je projektirao uređaj, kaže za CNN da je bCPAP isprobana u devet bolnica u Malawiju, koji je poznat po velikoj stopi smrtnosti beba uslijed prijevremenog rađanja. U jednoj od tih bolnica, korištenjem novog uređaja, postotak preživjelih beba koje su imale komplikacije respiratornog sustava povećao se sa 44 na 71 posto.
Profesorica bioinženjeringa i direktorica Instituta za globalne zdravstvene tehnologije Sveučilišta Rice, Rebecca Richards - Kortum, izjavila je da u prosjeku 178 tisuća beba može biti spašeno svake godine, ako se uređaj počne koristiti i u Africi.
Rebecca je takođe bila u Malawiju, u bolnicama u kojima se novi bCPAP testirao. Tamo je upoznala medicinsku sestru, čije je dijete spašeno pomoću ovog uređaja.
"Upoznali smo tu bebu. Trnci su mi prošli duž kičme, jer sam u tom trenutku shvatila da sve dok budemo učili studente i bodrili ih da vjeruju da mogu nešto promijeniti, tako će i biti. Ova beba je bila slika promjene koju su istinski napravili", rekla je Rebecca Richards - Kortum.
Izvor:www.yumama.com
Foto: http://news.rice.edu
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti