Najveći se broj displazija ili čak iščašenja kukova ipak otkrije mehaničkom manipulacijom prilikom pedijatrijskog pregleda u rodilištu, obično drugi dan po porodu. Kod sumnje na displaziju dijete se odmah šalje na ultrazvučni pregled. Ako je porođaj bio na zadak, tada svako dijete i bez kliničke sumnje ide na ultrazvuk. Isto se radi i u slučaju da je majka u djetinjstvu imala displaziju.
Ultrazvukom se mogu otkriti i najmanje nepravilnosti u razvoju djetetovih kukova. Stručnjaci vjeruju da je dovoljno učiniti dva ultrazvučna pregleda do djetetovog 6. mjeseca života. Radi vrlo malog zračenja kod ove metode, savjetuje se prvi ultrazvuk učiniti već u rodilištu (3. ili 4. dan), a kasnije se ponavlja za šest tjedana. Kasnije se pretrage rade prema nahođenju ortopeda. Ukoliko se otkriju ozbiljnije poteškoće, kontrole trebaju biti učestalije.
Osim ultrazvuka, u svrhu dijagnosticiranja problema s kukovima prije se koristilo rendgensko snimanje, ali zbog štetnog zračenja nije pogodno za djecu ispod godine dana. U vrlo rijetkim slučajevima, ortoped će zatražiti i radiološko snimanje kukova mlađeg djeteta.
Foto: Profimedia
Marijana Mikulić: Naš školski i odgojni sustav u potpunosti je neprijateljski posložen prema svima koji su drugačiji
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza