Bebe se rađaju sa svih pet osjetila - vidom, sluhom, mirisom, okusom i dodirom. No neka osjetila naravno nisu još u potpunosti razvijena.
Vidi smo na blizinu!
Tijekom prvih nekoliko mjeseci bebe mogu imati nekoordinirane pokrete očiju. Ponekad se može primijetiti da oči djeteta “idu u križ”. Bebe se rađaju sa sposobnošću fokusiranja samo na blisku udaljenost. To je otprilike 20 do 30 centimetara, odnosno udaljenost od majčinog lica do bebe u naručju. Unatoč tome, bebe mogu pratiti objekt ispred sebe već u prvih nekoliko tjedana života. Fokus se poboljšava tijekom prve 2 do 3 godine života na normalan vid. Novorođenčad uočavaju svjetlo i tamno, ali ne mogu vidjeti sve boje. Zbog toga mnoge knjige za bebe i igračke za dojenčad imaju različite crno-bijele uzorke.
Čuje baš sve!
Tijekom trudnoće mnoge majke primijećuju da će beba udariti nogom ili skočiti kao odgovor na glasne zvukove te da se može smiriti uz tihu, umirujuću glazbu. Za to postoji razlog, a to je činjenica da je sluh u potpunosti razvijen kod novorođenčadi. Bebe s normalnim sluhom trebale bi se trgnuti kao odgovor na glasne zvukove. Ove će bebe također tiho paziti na majčin ili očev glas. I one će se nakratko prestati kretati kad počne zvuk na konverzacijskoj razini. Čini se da novorođenčad preferira glas višeg glasa (majčin) od tihog glasa (muškarci). Također mogu ugađati glasne zvukove nakon što su ih čuli nekoliko puta.
Malo njuškalo
Studije su otkrile da novorođenčad imaju snažan njuh. Novorođenčad preferira miris vlastite majke, osobito njezino mlijeko.
Njaaam, sladokusac!
Bebe preferiraju slatke okuse spram kiselih ili gorkih. Bebe također pokazuju snažnu sklonost prema majčinom mlijeku i dojenju. To je osobito istinito ako se prvo doje, a zatim im se nudi adaptirano mlijeko ili bočica.
Dodir liječi!
Bebe se tješe dodirom. Stavljanje ruke na djetetov trbuh ili maženje može mu pomoći da se osjeća sigurnije. Čvrsto zamatanje vaše bebe u deku (povijanje) još je jedna tehnika koja se koristi kako bi se novorođenčad osjećala sigurnom. Možete kupiti posebnu deku za povijanje dizajniranu da olakša povijanje. Kad povijate svoju bebu, dajte joj dovoljno prostora za pomicanje bokova i nogu. Noge bi se trebale savijati prema gore i prema van u kukovima. Ne stavljajte bebine noge tako da se drže zajedno i ravno prema dolje. To povećava rizik da zglobovi kuka neće pravilno rasti i razvijati se, te može uzrokovati problem koji se naziva displazija kuka i iščašenje.Ako je vaša beba starija od 2 mjeseca ili se već pokušava sama prevrnuti, povijanje izbacite iz prakse. Povijanje može povećati rizik od SIDS -a (sindroma iznenadne smrti dojenčadi) ako se beba prevrne na trbuh.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano