Ženski ciklus
Početak menstrualnog ciklusa računa se od prvoga dana menstruacije, a završetak od prvoga dana sljedeće menstruacije koja uglavnom traje tri do četiri dana. Iako je uvriježeno mišljenje da ciklus kod većine žena traje 28 dana, najčešće se radi o razdoblju koje varira između 26 i 32 dana.
Na početku menstrualnog ciklusa u jajnicima počinju sazrijevati nezrele jajne stanice (folikuli), stimulirani putem hipotalamusa i hipofize. Na ultrazvuku ti folikuli izgledaju poput cista. Ondje se nalaze jajne stanice. Jajne stanice se tijekom sazrijevanja opskrbljuju stanicama koje od muškog hormona testosterona stvaraju estrogen. Jajne stanice rastu i jajnici stvaraju sve više estrogena pod utjecajem sluznice maternice (endometrija) koja se tako priprema na implantaciju zrele jajne stanice.
Folikuli postaju sve veći i deblji - rastu do dva milimetra dnevno. Do trenutka ovulacije dostižu veličinu od 2 do 2,8 centimetara. Otprilike 14 dana nakon posljednje menstruacije folikul puca i jajovod preuzima jajnu stanicu. Ondje se može odvijati oplodnja jer su jajne stanice sposobne za oplodnju između 12 i 24 sata. Iz rasprsnute jajne stanice razvija se žuto tijelo koje na ultrazvuku ponovno izgleda poput ciste - doduše, nešto je veće. Žuto tijelo počinje stvarati velike koncentracije hormona žutog tijela (progesterona). Uz progesteron se stvara i estrogen. Vijek trajanja žutog tijela iznosi oko 12 dana - osim ako nije došlo do trudnoće. U tom slučaju hormon trudnoće (hCG - humani korionski gondotropin) stimulira žuto tijelo te ono nastavlja postojati i proizvoditi hormone.
Prirodan način reguliranja ciklusa
Ako u pitanju nisu ozbiljnije poteškoće, menstrualni ciklus se može pokušati regulirati biljnim pripravcima. Biljka Agnus castus pomaže pri reguliranju neredovitih ciklusa, a biljka Bryophyllum pomaže pri oplodnji jajne stanice. Uz to postoje razni čajevi i mješavine čajeva koje poboljšavaju i potiču plodnost. O tim se pripravcima možete raspitati kod svojeg ginekologa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima (Narodne novine, br. 111/2021, 114/2022), komentiranje na našim portalima omogućeno je samo korisnicima koji su se prethodno registrirali i koji su se upoznali s našim pravilima komentiranja. Zabranjeno je postupanje suprotno odredbama članka 94. stavka 2. Zakona o elektroničkim medijima, a svaki je korisnik osobno odgovoran za cjelokupan sadržaj koji objavi ili učini dostupnim.
Još uvijek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš raspravu.