Pa, i ne baš. Ne samo da je celuloza bezopasan, odobren od FDA, prehrambeni aditiv od 1973. godine, nego je i sastojak biljne hrane koju svakodnevno jedemo.

“To je kamen temeljac u zidnim stanicama biljaka“, kaže dr. Sharon Palmer, autorica knjige The Plant Powered Diet. “Dolazi iz raznih izvora, a drvo je samo jedan od njih.“

Potpuno je sigurna za zdravlje: “Ne znam za niti jedno istraživanje koje je otkrilo moguće opasnosti zbog celuloze u hrani“, kaže Palmer.

Bez obzira na to otkud dolazi, tijelo reagira na celulozu na jednak način: ne probavljajući ju. Celuloza je vlakno, pa ga po definiciji tijelo ne može razgraditi, objašnjava Palmer.

Umjesto toga odmah ga izbaci. Zbog ovoga čak može biti dobar za zdravlje: mnoge unaprijed pripremljene namirnice poput žitnih pločica i žitnih pahuljica koriste celulozu kako bi povećali udio vlakana, a to vam pruža dugotrajan osjećaj sitosti i sprečava napadaje gladi.

Trebate li stoga biti ljuti što su gotovo 10 posto “100 postotnog“ parmezana biljna vlakna? Naravno! Ali trebate li smatrati celulozu nezdravim aditivom? Definitivno ne.

Osim toga, bilo bi gotovo nemoguće u potpunosti je izbjeći. Posegnuli smo u bazu podataka u kojoj se nalazi više od 80.000 namirnica – i otkrili tisuće namirnica koje sadrže celulozu. Donosimo vam primjere gdje se sve pojavljuje.

Nastavak teksta pročitajte na www.menshealth.hr

Tekst:

Foto: Profimedia