Bolest započinje naglo i to povraćanjem, a nastavlja se proljevom, bolovima u trbuhu, vrućicom... Česta je posljedica povraćanja i proljeva gubitak tekućine, odnosno dehidracija djeteta. Tada dijete manje mokri, koža je manje napeta, usnice suhe, jezik obložen, okice upale. Klonula su i pospana.
Rotavirus potpuno iscrpljuje dijete
Rotavirusni gastroenterokolitis traje desetak dana te maksimalno iscrpljuje male bolesnike, koji gube čak i na masi. On je najčešći uzročnik hospitalizacije djeteta zbog proljeva i dehidracije. Kako bismo spriječili dehidraciju te moguće upućivanje u bolnicu, prvo treba spriječiti gubitak tekućine davanjem rehidracijske otopine (vode s elektrolitima), a potom započeti s uobičajenom prehranom koju je dijete uzimalo prije početka proljeva. Za dojenče na prsima to znači dojenje, za ostale mliječni pripravak bez laktoze, rižina sluz, juhica od mrkvice ili rogača...
Važno se polako vraćati uobičajenoj prehrani. Treba izbjegavati sirovo voće i povrće te veće količine masti. Poželjni su češći i manji obroci. Specifičnog lijeka nema, no na raspolaganju je cjepivo koje se daje u vidu kapljica na usta u dvije doze. S cijepljenjem se može započeti s navršenih šest tjedana života, a dovršiti ga treba do navršenog 6. mjeseca života, dokad su i najčešći najteži oblici bolesti.
Foto: Thinkstock
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović