Katkad su bebe iznimno nemirne, plačljive te zahtijevaju neprestano nošenje u naručju. Takve bebe trpe bol u trbuhu, često štucaju ili bljuckaju. Ako i vi provodite dane i noći pokušavajući utješiti svoje dijete jer vam se čini da “pati”, možda biste trebali pronaći pravi uzrok.

Iako liječnici nisu sigurni što uzrokuje grčeve u dojenčadi, vjeruju da je jedan od najčešćih razloga gastroezofagealni refluks (GER). Pri tom se stanju želučane kiseline vraćaju u jednjak te uzrokuju bolove i žarenje koje odrasli nazivaju žgaravicom. Hrana koja se vraća može se, a i ne mora, izbaciti kroz usta, a može se raditi o snažnom povraćanju, kao i malo jačem bljuckanju.

Nelagodu i osjećaj žarenja u grlu lako je prepoznati u odraslih, ali u djece je to teže. No morate znati da nema sva novorođenčad koja bljucka dijagnozu refluksa, te da djeca kojima je potvrđena ta dijagnoza ne moraju nužno povraćati ili bljuckati.

pobvr

No povraćanje ili bljuckanje većih količina koje traje dulje vrijeme može biti znak mnogobrojnih medicinskih problema, uključujući i GER. Obratite se liječniku da što prije otkrijete uzrok tegobama.

Mnoge bebe često povrate malu količinu mlijeka i to je normalno, čak i nakon svakog obroka. Refluks postaje ozbiljan problem samo ako dijete pokazuje ostale znakove komplikacija. Ako niste sigurni ima li vaše dijete GER, pokušajte voditi dnevnik u kojem ćete zabilježiti što je sve kada dijete jelo te koliko je puta bljucnulo ili povraćalo. Zabilješke pokažite liječniku koji će pregledati dijete te odlučiti koju mu terapiju propisati. Najčešći je uzrok refluksa nepravilno funkcioniranje mišića koji se zove donji ezofagealni sfinkter (LES) na mjestu gdje se spajaju jednjak i želudac.

Pomozite bebi s refluksom

  • Majčino mlijeko Majčino mlijeko najbolja je hrana za dijete s refluksom jer nema alergena te se najlakše probavlja pa je i manje vjerojatno da će ga dijete povratiti.
  • Žitarice Neka djeca s refluksom jako dobro reagiraju na hranu u koju su dodane žitarice. One će omogućiti da se hrana u trbuščiću “ne kreće”, nego da ostane pri dnu želuca. No prije nego što to iskušate, savjetujte se s pedijatrom.
  • Vrijeme hranjenja Kada i koliko vaše dijete jede također može imati velikog utjecaja na refluks. Preporučuju se manji i češći obroci tijekom dana. Izbjegavajte hraniti bebu netom prije spavanja, posebice ako dijete i inače loše spava.
  • Dojenje Ako dojite, pokušajte izbjegavati hranu koja pogoršava simptome refluksa: kofein, masnu hranu, citruse. Ako eliminacijom tih vrsta hrane primijetite da je vašoj bebi bolje, polagano vraćajte u svoju prehranu neku od “zabranjenih namirnica” te pratite bebine reakcije.
  • Podrigivanje Nemojte često stavljati dijete na podrigivanje.
  • Izbjegavajte određene namirnice Ovo vrijedi za stariju djecu. Namirnice poput čokolade, rajčice, citrusa, masnog mesa, mlijeka, kremastih juha itd. mogu pogoršati simptome refluksa.
  • Odjeća Odijevajte dijete u udobnu i komotnu odjeću koja ga neće stiskati u struku.
  • Masaža Masirajte bebu. Masaža poboljšava probavu te opušta dijete.

Tekst: Iva Stilinović Grahovac Foto: Thinkstock