Zimsko vrijeme donosi brojne trenutke radosti, ali i povećan rizik od respiratornih bolesti. U Hrvatskoj trenutno traje sezona gripe, a stručnjaci su otkrili da su prijavljeni brojni slučajevi.
''Zaključno s prvim tjednom siječnja 2025. u Hrvatskoj je prijavljeno 1234 slučajeva gripe, od čega je u prvom tjednu 2025. zaprimljeno 567 prijava. Ukupno je do sada hospitalizirano 152 oboljelih, od kojih sedam u jedinici intenzivnog liječenja, također manje nego lani (231 osoba je bila hospitalizirana, od toga 22 osobe u JIL-u). Zasad je intenzitet gripe nešto blaži u odnosu na prošlu sezonu (kad je bilo ukupno 1887 prijava u istom razdoblju), no treba imati na umu da to vjerojatno nije i konačni broj oboljelih '', rekao je doc. dr. sc. Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ), za 24sata.
Stručnjaci upozoravaju da je gripu važno ozbiljno shvatiti.
''Blagdani su vrijeme druženja i putovanja, ali i veće izloženosti virusima zbog čestih kontakata i okupljanja. Gripa nije prolazna bolest; kod rizičnih skupina, poput starijih osoba, trudnica i kroničnih bolesnika, može uzrokovati ozbiljne komplikacije poput upale pluća, pogoršanja kroničnih bolesti i smrtnog ishoda'', istaknuo je prof. dr. sc. Goran Tešović, dječji infektolog, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece u Klinici za infektivne bolesti ''Dr. Fran Mihaljević'' i predsjednik Hrvatske koalicije za imunizaciju.
Zašto je gripa ozbiljna prijetnja?
Gripa je teška bolest, osobito opasna za malu djecu, starije osobe i kronične bolesnike. Gripa nije bezopasna ni za mlade i zdrave osobe - i oni mogu razviti ozbiljne komplikacije, poput miokarditisa ili meningitisa, koje zahtijevaju hitnu medicinsku skrb.
"Virus gripe oštećuje respiratorni epitel gornjeg i donjeg dišnog sustava, čime stvara uvjete za nastanak bakterijskih komplikacija", objašnjava prof. Tešović. Kod odraslih je najčešća bakterijska upala pluća uzrokovana pneumokokom, dok se kod djece, uz upalu pluća, često javljaju bakterijske upale srednjeg uha. Također, bakterijska upala paranazalnih sinusa može biti komplikacija gripe, a u malog broja bolesnika, posebice starijih, može se razviti i bakterijski meningitis, ponovno često uzrokovan pneumokokom.
Uz bakterijske komplikacije, gripa može uzrokovati i primarne komplikacije koje nastaju djelovanjem samog virusa gripe.
"Najčešća među njima je virusna upala pluća, ali virus gripe može izazvati i teže bolesti poput encefalitisa (upale mozga) ili miokarditisa (upale srčanog mišića)", ističe prof. Tešović. Kod djece se često viđa virusni miozitis, odnosno upala skeletnih mišića, dok blaže neurološke komplikacije, poput febrilnih konvulzija, nisu rijetkost. Ipak, ozbiljnije komplikacije poput encefalopatije ili encefalitisa rijetko se javljaju.
"Stoga je ključno prepoznati ozbiljnost gripe i poduzeti odgovarajuće preventivne mjere, poput cijepljenja, koje može spriječiti ili značajno ublažiti tijek bolesti," zaključuje prof. Tešović.
Simptomi gripe
Simptomi gripe slični su simptomima prehlade, ali su izraženiji. Općenito, prvi simptomi pojavljuju se otprilike dva dana nakon kontakta s virusom gripe, a evo što to uključuje:
- Iznenadna visoka temperatura
- Drhtanje
- Glavobolja
- Bol u mišićima
- Vrtoglavica
- Gubitak apetita
- Umor
- Kašalj
- Grlobolja
- Curenje nosa
- Mučnina ili povraćanje
- Slabost
- Bol u uhu
- Proljev.
Zbog gripe bebe znaju odjednom postati nervozne i plačljive i samo vam se čini da im “nije dobro”, da im nešto fali.
Liječenje gripe
S obzirom na to da su simptomi gripe slični onima kod nekih drugih infekcija, ako liječnik mora biti siguran radi li se o gripi, može se napraviti i bris grla ili nosa.
U većini slučajeva mala djeca mogu preboljeti gripu kod kuće, a evo što može pomoći:
- Adekvatan unos tekućine kako bi se spriječila dehidracija
- Dovoljno sna i odmora
- Sirup ili sredstva za ublažavanje bolova i temperaturu - brufen, ibuprofen, paracetamol
- Nošenje slojevite odjeće jer djeci zbog gripe jedne minute može biti hladno, a druge vruće
- Djeca oboljela od gripe ne bi trebala ići u školu ili vrtić dok nemaju temperaturu najmanje 24 sata, bez primjene lijekova za snižavanje temperature. Ponekad je potrebno duže ostati kod kuće, no o tome je najbolje posavjetovati se s liječnikom.
Ponekad će liječnik propisati i antivirusne lijekove, ako je situacija ozbiljnija ili ako postoji opasnost od razvoja nekih ozbiljnijih simptoma.
Uvijek je bolje spriječiti nego liječiti, iako ne postoji ništa što može stopostotno zaštititi djecu od gripe. Cjepivo protiv gripe može pomoći, no preporučljivo je posavjetovati se s pedijatrom o tome.
Naravno, ono što uvijek pomaže je redovito pranje ruku i izbjegavanje kontakta s bolesnim osobama.