Nije moguće baš uvijek spriječiti svaku bolest, ali ipak možemo članove svoje obitelji, posebice najmlađe, pokušati zaštititi od raznih infekcija. Donosimo savjete kako da u tome uspijete
Sivo, vjetrovito i hladno vrijeme, boravak u suhim i zagrijanim prostorijama te napori koje djeca svakodnevno prolaze, smanjuju obrambene snage njihova organizma. Djeci osobito teško pada rano ustajanje radi polaska u vrtić i stoga se moramo pobrinuti za to da dovoljno spavaju. Unatoč hladnoći, djeca bi trebala što više vremena provoditi na svježem zraku, i to u aktivnostima kao što su šetnja, igre loptom, zatim klizanje, skijanje, sanjkanje i grudanje. U hladnijim mjesecima dijete se može osjećati bezvoljnije. Slab tek, kronični umor i nezainteresiranost mogu biti znak i nekih ozbiljnijih bolesti ili psiholoških stanja (stres u vrtiću). Promatrajte pažljivo te simptome i ako sumnjate da bi takvo djetetovo stanje moglo biti izazvano fizičkim razlozima, pođite liječniku.
Nedostatak nekih mikroelemenata često dovodi do bezvoljnosti i manjka energije. Nedostatak željeza dovodi do anemije, koja u težim slučajevima izaziva vrtoglavicu, bljedilo i osjećaj slabosti, a u blažim slučajevima smanjen tek, pospanost i nedostatak poleta. Nedostatak magnezija uzrokuje probleme sa spavanjem, poremećaj u radu živčanog sustava, probleme s probavom i aritmiju. Apatija i bezvoljnost često su prouzročene nedostatkom dnevne svjetlosti. Osjećamo umor i kroničan nedostatak energije. Stoga kratke zimske dane iskoristitite što je bolje moguće. Čim se dijete vrati iz vrtića i najede, pođite s njim u šetnju ili se zajedno poigrajte na zraku. Nakon toga dijete će se bolje osjećati i u njegovu ponašanju zamijetit ćete više entuzijazma.
Otpornost organizma
Tijekom hladnijih mjeseci organizam dobiva sve manje vitamina, čak i ako redovito jedemo povrće i voće. Naime, voće i povrće najbolje je svježe ubrano. Što ono dulje stoji na skladištu, sve više gubi dragocjene elemente. Termičkom obradom, pranjem i sjeckanjem ova hrana također gubi vitamine i minerale. Zbog toga bi zimi, naravno, uz uobičajenu hranu, svi trebali uzimati nadomjesne multivitaminske i mineralne preparate.
Jedna od najdragocjenijih namirnica svakako je med, koji je prava prehrambena i vitaminska bomba. Redovitim uzimanjem meda i drugih pčelinjih proizvoda, kao što je propolis, imunitet značajno jača. Djeci sklonoj alergijama med dajte najprije u malim, probnim količinama, a zatim sve više ako ne zamijetite alergijsku reakciju. Ako je dijete alergično na med, nemojte mu ga više nuditi. Djeci koja su sklona otitisu (upali uha), angini i bronhitisu preporučuje se korištenje sredstava za jačanje imuniteta.
Curi nos, što sad?
Sluznica dišnih putova zimi je osobito osjetljiva. Sigurno ste primijetili da djetetu na svježem zraku curi nos i suze mu oči. To se zbiva većini nas, ali ne zbog hladnoće koliko zbog suhog zraka. U zatvorenim grijanim prostorijama zrak je iznimno suh i pun prašine te zbog toga isušuje sluznicu gornjih dišnih putova. Da bi se sluznica mogla obraniti od bakterija i virusa, mora biti vlažna. Izlaskom na hladniji i vlažniji zrak sluznica burno reagira, što se očituje curenjem nosa i kad nismo prehlađeni. Radi zdravlja dišnih putova, prostorije u kojima boravite vlažite ovlaživačem zraka ili preko radijatora prebacite vlažni ručnik ili na njega stavite zdjelicu s vodom. Prostorije u kojima najčešće boravite zračite nekoliko puta dnevno i zrak će u njima biti puno kvalitetniji. Sluznica normalne vlažnosti lakše eliminira mikrobe. Ako se dijete već prehladilo, trebalo bi inhalirati grlo i nos uvarkom od kamilice. Ultrazvučni inhalatori su najbolji, premda ne i najjeftiniji izbor. Oni raspršuju sredstvo za inhalaciju u sićušne čestice, koje u tom obliku lakše prodiru u dišne putove.
Odgovarajuća odjeća
Unatoč vašem strahu od toga da će vam se dijete “smrznuti” na nižim temperaturama zraka, dobro razmislite što ćete mu odjenuti prije izlaska na zrak. Je li vani sunčano? Hoće li se dijete baviti intenzivnim tjelesnim aktivnostima? Ako hoće (šetnja uzbrdo, igranje s loptom i sl.), odjeća ispod jakne ne smije biti predebela. Naravno pripazite da dijete ne pretjera u tim aktivnostima. No, ako namjeravate polagano šetati parkom, dijete mora biti deblje odjeveno. Vodite računa o tome da u oba slučaja djetetova odjeća mora biti od prirodnih materijala, vune i pamuka, a obuća od kože. Jedino će tako koža disati i dijete se neće pretjerano znojiti. Oznojeno dijete puno će se lakše prehladiti.
Savjeti za izbjegavanje prehlade
Kako se obraniti od prehlade? Prvo što nam pada na pamet izbjegavanje je kontakata sa zaraženima, ali svi znamo da je to u javnom prijevozu, vrtiću ili školi teško postići. Infekcije gornjih dišnih putova šire se kapljičnim putem, ali se prenose i rukama. Dijete to, naravno, ne zna pa ga podučite da u sezoni prehlade i gripe izbjegava zaražene i pooštri uobičajene higijenske mjere. To ne znači da mora izbjegavati svoje prehlađene prijatelje, ali svakako bi se trebalo držati na distanci. Djeca u igri ulaze u prisan kontakt, unose se jedni drugima u lice, piju iz iste čaše i diraju iste igračke. Dijete koje je prehlađeno i briše nosić, putem ruku prenosi mikroorganizme na predmete koje dodirne. Druga se djeca igraju tim igračkama i ne sluteći da su izložena uzročnicima prehlade.
Što učiniti da se dijete ne zarazi?
- Treba redovito prati ruke prije jela.
- Ne smije jesti kekse iz iste zdjelice koju upotrebljavaju bolesna djeca.
- Ne smije upotrebljavati isti pribor za jelo.
- Ako je netko od ukućana prehlađen, treba redovito dezinficirati kvake na vratima i ogradu na stubištu.
- Valja koristiti samo papirne ubruse, a izbjegavati uporabu platnenih rupčića.
- Upotrijebljeni rupčići ne smiju se ostavljati uokolo.
- Svakako treba dezinficirati telefonsku slušalicu.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti