Koji su razlozi za dijagnostičku ili operativnu laparoskopiju? Dijagnostička laparoskopija izvodi se kada je potrebno pronaći uzrok ili objasniti simptome tegoba u zdjelici koje nije moguće odrediti ginekološkim pregledom, ultrazvukom ili nekim drugim pretragama.

Može se raditi kod akutnih i kroničnih bolova, sumnje na izvanmaterničnu trudnoću, a posebno mjesto zauzima u obradi i liječenju neplodnosti. Operativna laparoskopija obično se izvodi kod operacija cisti na jajniku, podvezivanja jajovoda (sterilizacije) te odstranjenja mioma.

Kako se izvodi laparoskopija? Laparoskopija se izvodi kroz rez ispod pupka veličine 5-10 mm. Najprije se uvede igla kroz koju se trbuh napuni ugljikovim dioksidom kako bi se osigurao bolji pregled zdjeličnih organa. Kroz isti se rez nakon toga uvede posebna vrsta teleskopa (laparoskop) s videokamerom.

Drugi se instrumenti u zdjeličnu šupljinu također uvode kroz male rezove na koži, odmah iznad pubičnih dlačica. Na kraju operacije ispušta se plin, a otvori na koži zatvaraju se kirurškim šavovima ili ljepljivom trakom.

Moguće komplikacije

Komplikacije su moguće kod svake operacije, unatoč iznimnoj pažnji koja se poklanja svakom pacijentu tijekom zahvata. U većini je slučajeva eventualnu komplikaciju moguće odmah primijetiti te pravovremeno i otkloniti. Nešto je veći rizik kod žena s većom tjelesnom masom ili onih koje imaju drugih zdravstvenih problema.

Komplikacije kod laparoskopije uključuju krvarenje, oštećenje crijeva, mokraćnog mjehura, krvnih žila i drugih organa, infekcije maternice ili područja u blizini operativnih rana.

U pojedinačnim je slučajevima laparoskopiju potrebno konvertirati u minilaparotomiju, i to najčešće ako se tijekom zahvata procijeni bolji ishod laparotomijom s obzirom na stupanj ili kompliciranost bolesti. Drugi je slučaj konverzije zbog nastale komplikacije tijekom laparoskopije koja se bolje može otkloniti laparotomijom.

Postoperativni tijek nakon laparoskopije Nakon zahvata pacijentica može osjećati bol u ramenima i u području rebara zbog zaostale male količine plina ispod ošita, bol u mišićju, bol u području operativne rane, nelagodu ili umor sljedećih nekoliko dana, određeni stupanj mučnine, a kod pojedinih se žena mogu javiti bolovi nalik menstruacijskima uz vaginalni iscjedak tijekom nekoliko dana.

Preporučuje se uzeti tabletu protiv bolova (Brufen, Voltaren, Ketonal). Kožni trbušni šavovi obično se vade nakon sedam dana ambulantno.

Prednost laparoskopije u odnosu na klasičnu laparotomiju jest kratak boravak u bolnici (jedan ili dva dana, ovisno o opsežnosti operativnog postupka) te vrlo brz oporavak i vraćanje uobičajenim tjelesnim aktivnostima.

Tekst: prof. dr. sc. Mario Podobnik, specijalist ginekologije i opstetricije, subspecijalist fetalne medicine i humane reprodukcije te stručni voditelj Rodilišta & Poliklinike Podobnik

Foto: Thinkstock