Pravilnim odabirom donjeg rublja možete biti sigurni da je vaše zdravlje zaštićeno, no što se događa ako ga ne znamo dobro izabrati tj. ako zbog nedostatka vremena, iskustva, novaca, nasjednemo ponekim krikovima mode i estetici damo prednost ispred zdravlja?
Gaćice
Ne tako davno, 1980-ih, s brazilskih su plaža u svakodnevno odijevanje ušle tange, kao neizostavan dio donjeg rublja brojnih žena. Otad se ginekolozi diljem svijeta trude objasniti javnosti sve učinke tog odjevnog komada. Dr. Thomas Gent iz Udruženja ginekologa iz Velike Britanije tvrdi da trenje uzica tanga o osjetljivu kožu spolovila dovodi do raznih upala spolnog organa. To se najviše odnosi na one preuske ili lošije kvalitete, posebice od sintetičkih materijala. Da bi izbjegle komplikacije, dr. Gent potiče žene da nose veće krojeve gaćica i to od čistog pamuka.
Grudnjak
Prema nekim izvorima, oko 90 posto žena nosi grudnjak nepravilne veličine ili modela, što ne utječe samo na izgled figure nego može izazvati i cijeli niz zdravstvenih problema. Mogu se javiti bolovi u ramenima, rukama, leđima, vratu i grudima, poteškoće s disanjem, loše držanje, nadražaj kože (posebice ispod prsnog koša), problemi s cirkulacijom, pa čak i sindrom nervoznih crijeva.
Koja je prava veličina?
Glavna je uloga grudnjaka dobra potpora grudi, što sprečava ligamente da olabave. Nemojte pogađati svoju veličinu, neka vas netko točno izmjeri kako biste bili sigurni da dobivate potporu koju trebate. Obično se veličina grudnjaka mijenja s godinama, promjenama u težini i tijekom hormonske terapije. Pokazatelj je dobre veličine ako uspijete umetnuti tri prsta (ne više) između leđne trake grudnjaka i kože. Oko 80 posto potpore grudnjaka čine ramenice, stoga žene s većim grudima trebaju nositi grudnjake širih ramenica, što će ukloniti pritisak s vratnog i ramenog pojasa.
Kulture u kojima se ne nose grudnjaci ne znaju za tumore dojke
Prema medicinskom antropologu Sydneyu Rossu Singeru, pritisak grudnjaka (posebice sa žičanom potporom) može utjecati na kolanje limfe u tkivima dojke. U tom slučaju limfa ne uspije procirkulirati do limfnih čvorova ispod pazuha, nego ostaje u dojkama. Time dolazi do dvostrukog učinka – oslabljen je imunosni sustav i limfa se nakuplja u dojkama, zbog čega one mogu postati osjetljive i bolne. Singer nadalje tvrdi, što znanost još nije izravno potvrdila, kako su tkiva dojke u tom slučaju puna toksina koji ne mogu izaći (jer ih grudnjak sprečava), što može dovesti do pojave cista. Kao glavnu obranu svoje teze iznio je činjenicu da kulture u kojima se ne nose grudnjaci, ne znaju za tumore dojke.
Napisala: Željka Ciganović, savjetnica za prirodnu medicinu
Izvor:www.sensaklub.hr
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti